V Zoo Praha se narodil další luskoun!

Po evropském prvoodchovu samičky luskouna krátkoocasého Šišky se Zoo Praha znovu raduje: v noci na dnešek přišlo na svět další mládě! Má hmotnost 141 gramů (bez pupečníku) a jeho rodiči jsou opět samice Run Hou Tang a samec Guo Bao.

„Druhé evropské mládě luskouna se narodilo o pět dnů později oproti předpokládanému termínu vypočítanému po zkušenosti s narozením Šišky,“ uvedl ředitel Zoo Praha Miroslav Bobek. „Tomu odpovídá i to, že má vyšší hmotnost, je zřetelně vyspělejší a také aktivnější. Snaží se sát mateřské mléko, je však otázka, zda mládě nebude stejně jako Šišku nutno přikrmovat uměle.“

Luskouni, kteří jsou označováni jako „oživlé šišky“, jsou ohroženi lovem kvůli jejich masu a šupinám. V lidské péči je jejich chov krajně obtížný, v Zoo Praha se ho však díky spolupráci s Taipei Zoo a zkušenostem jejích chovatelů podařilo úspěšně zvládnout. Samička Šiška se stala prvním luskounem odchovaným v Evropě.

„Matka Run Hou Tang se krátce po osmé hodině večerní odebrala pod mohutný kořen ve své expozici, čímž se dostala mimo dosah kamer. S ohledem na poznatky z loňského porodu předpokládáme, že mládě přišlo na svět krátce po půlnoci,“ říká chovatel luskounů David Vala.

Zda je mládě samička nebo sameček není zatím známo. Ačkoliv pavilon Indonéská džungle zůstává otevřený, expozice matky a mláděte je s ohledem na klidový režim dočasně zakrytá. O jejím odkrytí bude Zoo Praha informovat.

Foto Miroslav Bobek, Zoo Praha

www.zoopraha.cz

Napsat komentář