Dobrý start a děsivý moment pro Toyota Gazoo Racing Czech v prologu

46. ročník Rally Dakar dnes odstartoval 27 km dlouhým prologem. Toyota Hilux předvedla mimořádně dobrý výkon a nasadila dobré tempo. Jízda Tomáše Ouředníčka s Davidem Křípalem probíhala bez problémů až do posledních kilometrů, kde došlo k čelní srážce s francouzským vozem Century, který jel v protisměru. Náraz byl naštěstí menší, nikdo nebyl zraněn a poškození vozu nebylo vážné. Incident však způsobil české posádce týmu Toyota Gazoo Racing časovou ztrátu a pokles o 23 pozic v celkovém pořadí.

„Byl to opravdu těžký den. Měli jsme vše zvládnuté: nové pneumatiky, snímač TPMS pro pneumatiky a nové mapování, které jsme si s inženýrem zkontrolovali hodinu před startem. Všechno bylo super. Pak jsme si 15 minut před samotným startem při nastavování tlaku v nových pneumatikách všimli, že pravá zadní pneumatika ztrácí tlak, takže jsme ji museli vyměnit. To nás stálo čas na přípravu. Během rychlostní zkoušky měl vůz neuvěřitelný výkon. Během prvních kilometrů jsme dohnali vůz, který startoval minutu a půl před námi, takže jsem si myslel, že naše tempo bylo skvělé. Pak, asi 19 nebo 20 kilometrů po začátku etapy, se proti nám na horizontu trati objevil vůz #246. Přestože jsme oba brzdili, došlo i tak k čelní srážce. Poškození není velké, odnesla to jen přední maska, ale ztratili jsme hodně času. Nejhorší je, že se řidič vozu #246 po rychlostní zkoušce neomluvil, takže plánujeme podat oficiální prohlášení k incidentu FIA. Přišli jsme tak o dobrou startovní pozici, protože naše tempo bylo po celou dobu velmi dobré. Po dojetí jsme objevili problémy se zadními poloosami, které musel David opravit. Jeho zbrusu nová závodní kombinéza OMP je teď ‚netradičně‘ hodně špinavá,” komentoval po dojezdu Tomáš Ouředníček.

„Dnešní jízda byla perfektním zážitkem a skvělou zkušeností v úvodní den Dakaru. Měli jsme velmi dobré tempo, takže je opravdu škoda, že jsme se srazili s vozem #246,” dodal spolujezdec David Křípal.

Zítra posádky pojedou již naostro, protože první etapa 46. Rally Dakar je zavede z Al Uly do Al Henakiyah. V této etapě je čeká náročná 405 kilometrová rychlostní zkouška.

Pokračovat na web ultimatedakar.cz 

Napsat komentář