Za Vánocemi se lze vypravit po celý rok 

Ačkoli se na Vánoce chystáme dlouhou dobu, často nás zaskočí, jak rychle dokáží poslední svátky roku uplynout.   Netřeba zoufat. Pro ty, kteří si Vánoc nestačili užít dosyta, máme několik domácích tipů, kam se lze za vánočními svátky vydat po celý rok. A možná se tak připravit lépe i na Vánoce roku 2024.  

Ať už patříte mezi milovníky Vánoc, nebo spíš mezi jejich nezaujaté konzumenty, určitě každoročně prvního ledna žasnete, jak to opět rychle uteklo. (A někteří také, že se za rok na Svátky připraví lépe). Vybrlail jsme několik destinací, kam i v průběhu celého roku můžete vyrazit za inspirací (a třeba i velmi včasnými vánočními nákupy). Pokud vyrazíte v prvních měsících roku, užijete si ten pravý vánoční offseason, dá se totiž garantovat, že leckterou destinaci budete mít vážne jen pro sebe.  

Vánoční ozdoby 

České skleněné ozdoby jsou celosvětový pojem. Však naše sklárny, které se výrobou koulí a dalších dekorací zabývají, pracují po celý rok, vyhlížejíce předvánoční žně. V Jablonci nad Nisou otevřeli před nedávnem v Muzeu skla a bižuterie skvělou expozici Svět zázraků. S více než patnácti tisíci předměty jde o největší sbírku skleněných vánočních ozdob na světě. Většinu tvoří dar firmy Jablonex, která muzeu přenechala celou svou vzorkovnu unikátních foukaných a dekorovaných vánočních ozdob. K viděné je i moderní produkce a historické sestavy z počátku 20.století i z doby socialismu.  

Expozice také přibližuje popularitu českých ozdob v zámoří. Hlavním odběratelem místní křehké produkce totiž jsou Spojené státy Americké. Cestu přes půl světa symbolizují sami ozdobné koule naaranžované do vln, parníků nebo mrakodrapů. Moderní expozice umožňuje unikátní prohlídku s audioprůvodcem, který si mohou návštěvníci stáhnout do telefonu.  

Mimo vánoční ozdoby jablonecké Muzeum skla a bižuterie nabízí také expozici Nekonečného příběhu bižuterie, která prezentuje vývoj tohoto jedinečného umění v celé jeho rozmanitosti. Naleznete zde také přehled spínadel a knoflíků od pravěku až po 20. století. V nedalekém Kristiánově lze obdivovat novou památku UNESCO: české sklářství a jeho předlouhou tradici.  Pokud si budete chtít přivézt suvenýr, můžete zvolit některou z prodejen ozdob, které v Jablonci fungují.  

Pokud mluvíme o vánočních ozdobách, v Česku funguje celá řada výrobců, kteří navazují na starou sklářskou tradici. Nebojte se najít si letos toho svého a tuhle skvělou dovednost našeho národa podpořit.  

Jesličky, v nich jsme třída 

Celoročně bývají přístupné také velké mechanické betlémy. V Muzeu Jindřichohradecka patří tzv. Krýzovy jesličky k nejvýznamnějším exponátům, od roku 1998 zapsané v Guinnesssově knize rekordů jako největší mechanický betlém světa. Jesličky tvoří 1398 figurek, z nichž približně desetina se pohybuje prostřednictvím jediného elektromotorku. Kromě Krýzových jesliček hostí muzeum i výstavu dalších jihočeských betlémů. Ale pozor některé betlémy ze sbírky Jindřichohradeckého muzea naleznete také přímo ve Vatikánu, kam byly zapůjčeny na světovou výstavu betlémů.  I tak je toho v Jindřichově Hradci k vidění velmi mnoho.  

Pěkný mechanický betlém je k vidění též ve Frýdlantu v Čechách. Soubor mechanických postaviček tvořil jeho autor Gustav Simon celých 60 let. Více než stovka figurek se pohybuje poháněna hodinovým strojem. Za atrakcí do nenápadného domečku dochází řada návštěvníků. Frýdlant ovšem též nabízí skvělé další pamětihodnosti, hrad a zámek, vyhlídku z radniční věže.  

Malý kousek od Liberce v Kryštofově údolí bylo před loňskou sezonu po rekonstrukci otevřeno celé muzem betlémů. Papírové, skleněné, kované i perličkové – čtyři desítky betlémů se těší na návěštěvu v romantickém Kryštofově údolí. Součástí jsou také čtyři velkoplošné restaurované jesličky přímo z Kryšofova údolí a okolí.  

Vánoce celý rok 

V Karlových Varech lze mít vánoce skutečně každý den v roce. Ať je venku třicet a sluníčko paří, tady stačí překročit práh zámečku v Dubí a ponořit se do prosincové nálady plné vánočních koled, vůně skořice a cukroví. Vánoční dům je otevřený již od roku 2008 a na nezájem si rozhodně nemůže stěžovat.


V prodejní expozici lze i nakoupit pár včasných dárečků či dekorací. V objektu je umístěno také Muzeum medvídků, které se pyšní největší sbírkou malých i velkých brumlů v České republice.  Se čtrnácti tisíci plyšáky určitě najdete i toho ze svého dětství. V muzeu Vánoc se návštěvníci vrátí do vánočních časů před 30 nebo 70 lety, člověk pak na vlastní oči vidí, jak se Vánoce slavily v minulosti. Staré ozdůbky, pohledy, formičky na cukroví, to vše dotváří jedinečnou atmosféru. Před odchodem z Muzea se podívejte na hodinky a datum, ať pak nejste překvapeni planoucím létem.  

 FlixBusem za Vánoci kdykoli 

Jak zmíněno výše, najdete u nás krásná místa, kde si člověk může připomenout vánoční atmosféru. Do všech míst se lze dostat také FlixBusem. Z Prahy například do Liberce od 89 korun, do Karlových Varů od 139 korun, z Českých  Budějovic do Jindřichova Hradce od 115 korun. Se skvělou slevou 75 % pro studenty, děti a seniory si pak ceny jízdenek ještě dále snížíte!   

Jízdenky na www.flixbus.cz 

Napsat komentář