Těžko rozhodnout: Istrie, Kvarner nebo Dalmácie?

Jako každý rok i letos se řada českých dovolenkářů chystá k Jadranskému moři. FlixBus spustil své sezonní linky už od května. A letos to je  jízda! Na své si přijdou milovníci Dalmácie, Kvarneru i Istrie. Posílené noční i denní linky nabídnou pohodlné a dostupné spojení za snovou dovolenou.  

Není náhodou, že nejvíc Čechů stále volí za cíl své prázdninové cesty jižní moře. Ať už v Dalmácii, Kvarnerském zálivu nebo na Istrii, blízkost jazyka i nátury nás stále láká do Chorvatska. Zkuste vyměnit známá města Pulu a Split za něco neokoukaného.  

Těžko rozhodnout: Istrie, Kvarner nebo Dalmácie?


Istrie je poseta městy – klenoty

4e9b79076f8e5-blobid0.jpg

Na nejsevernějším poloostrově Chorvatska leží celý malý svět. Nádherná města na vrcholcích kopců ve vnitrozemí (jmenujme například světoznámý Motovun, nebo krasové město Pažin), úchvatná příroda od velehor, přes rozlehlé listnaté lesy až po pobřeží, zahrnující mimo jiné nejjižnější fjord Evropy (Limski kanal). Nás ale zajímá především pobřež. Řetěz městeček od Umagu na severu po staroslavnou Pulu na jihu je v každém bodu důvod k návštěvě a pobytu. Městečko Umag se chlubí opravdu starou historií, na výběžku v moři si svá sídla postavili již staří Římané. Pozůstatky z této doby jsou stále součástí města. Centrum je kompaktní, ale obsahuje všechno, co od pohádkové dovolenkové destinace vyžadujeme: pěkné památky, řadu prvotřídních restaurací, vzduch nasycený mořskou solí, možnost do mořských vln rovnou skočit i stánky se zmrzlinou. V místním muzeu, které je umístěno v nejstarší zachovalé budově města, představují, že vykopávky ve středozemí neznamená jen hrabání v zemi. Velká část exponátů byla vylovena z nedalekého moře, mimo jiné také nejstarší dřevěná loď, prkna jejího trupu byla spojena rostliným provázkem a celá loď je datováno do roku 1000 před Kristem. V okolí Umagu stojí za návštěvu řada olivových hájů. Olivový olej je tu tak dobrý, že se používá i jako topping na zmrzlinu, či se přidává do koktejlů.

35a6d2a2a709a-obrazek.jpg

Stejně jako v dalších městech i v Novigradu stále žije silná italská menšina, proto toto město nejdete také pod názvem Cittanova – Nové město. Původně šlo o tichou rybářskou vesnici, jejíž kouzlo ovšem už dlouhá léta láká turisty z celé Evropy. To platí také v případě Poreče, který nese hrdé italské pojmenování Parenzo. Katedrální okrsek v Poreči je jedním z nejzachovalejších komplexů raně křesťanské architektury na světě. Byl pojmenován po biskupu Eufraziovi, který nechal zrekonstruovat tehdy existující baziliku z 5. století, postavenou na místě ještě staršího kostela ze 4. století. Biskup Eufrazius vybavil novou baziliku bohatou mozaikovou výzdobou, vybudoval atrium se čtyřbokým portikem vedle křtitelnice, stejně jako diecézní budovu a pamětní kapli. Svou investici zvěčnil vytesáním nápisu překlenujícího centrální apsidu katedrály. Bazilika je od roku 1997 zapsána na seznamu světového kulturního dědictví UNESCO. Poreč byl v minulosti sídlem istrijské vlády, ještě před druhou světovou válkou Istrie patřila k Itálii. Pokud jde o zážitky v Poreči, můžete se pobavit s dinosaury v Dinoparku, sjíždět závratné tobogány v největším aquaparku v Chorvatsku Aquacolors, zažít adrenalin v dubovém lese v Sky Fox Adventure Parku nebo na nejlepší motokárové dráze v Chorvatsku – Motodromu Poreč. Známá Višnjanská hvězdárna pořádá v létě speciální programy pro děti. Nejromantičtější město na Istrii je přes velkou konkurenci pravděpodobně přístavní Rovinj. Někdejší hrdá kolonie Benátek stojí na poloostrově pod ochranou chrámu svaté Eufémie. Dříve se jednalo o ostrov, nicméně lidská ruka průliv v posledních staletích v rámci pohodlného přístupu zasypala. V Rovinji potěší procházka historickým centrem, úzké uličky a malinké krámky jsou chorvatskou obdobou Českého Krumlova. Pohled na město evokuje královskou korunu z historických domů nad hladinou moře, završenou kostelem s vysokou věží na kopci. Z parku okolo vrcholové partie vyrůstají cypriše a piniové borovice. Stačí, aby do zálivu vplouvala plachetnice, a krásnější fotografii než z tohoto města najdete jen těžko.

c1d49dd6a787a-blobid0.jpg

Na Istrii stojí za zmínku též gastronomie. Těsně před hlavní letní sezonou zkuste, jaké zázraky tu dovedou uvařit z divokého chřestu. Po celé léto vládnou lanýže na tisíc způsobů, skvělé jsou například v jednoduché úpravě na místních těstovinách fuži. Z vína můžeme doporučit pověstnou malvazii. Tak lahodné bílé víno se ve střední Evropě jen tak neurodí. Kdo má rád červené, nechť určitě zkusí místní Teran. Ten byl dlouhá léta nejvýznamnější istrijskou odrůdou, s příchodem mezinárodních šlechtěnců se ale vytrácel. Dnes opět získává na oblibě a stále více vinařů se k Teranu vrací. Zralé hrozny jsou téměř černé a tak víno z něho vyrobé je opravdu krásně rubínové. Na Istrii Teran podávají k sušené šunce, grilovanými rybami i k pokrmům ze zvěřiny a vepřového. Lahvičku si jako připomínku žhavého léta určitě přivezte s sebou.

4e673d7e39c2e-obrazek.jpg

Brána Kvarnerského zálivu a ostrov Krk

Rijeka a Opatija jsou dvě pozoruhodná města. Zatímco Rijeka je velké pulzující centrum s průmyslovou minulostí, Opatija vždy patřila k místům klidným, v 19. století se postupně změnila v Rakousko-Uherskou riviéru, kde si šlechtické rody ze střední Evropy budovaly prázdninové domy u moře. Dodnes je tato tradice zřejmá a při pohybu po Opatiji si budete připadat tu jako v Mariánských lázních, onde jako ve Vídni či Budapešti. Luxus a okázalost rámuje toto oblíbené přímořské středisko. Nicméně Opatija nabízí vyžití i dobrodružným povahám, výstup na horu Vojak v pohoří Učka, nebo některý z dalších vrcholů horského hřebenu je radno si usnadnit městskou hromadnou dopravou. Vystoupat 1400 metrů od hladiny moře je obdivuhodný sportovní výkon – odměněný ovšem neskutečným výhledem.

1e651b9f792c8-blobid0.jpg

Rijeka nabídne také zajímavá místa. Rijecké pláže jsou kamenité, ale na mnoha místech pěkně upravené a přímo zvoucí do vln Jadranu. Toto město nezapře svůj průmysl spojený s loďařstvím. Obrovské doky dodnes leží na pobřeží. Střed města stále pulzuje bohatým životem. Doporučujeme navštívit místní tržnici v přímořské čtvrti Luka. V několika halách si lze vybrat z masa a mléčných výrobků, z bohatství úrody zeleniny i ovoce a samozřejmě z mořských plodů i ryb. V místních restauracích vše skvěle připravují. Pro turistický pohyb mohou návštěvníci po prozkoumání centra vyrazit na blízký hrad Trsat, který ve středověku strážil pobřeží, nebo podél řeky Rječiny, jejíž kaňon hned za hranicí města nabízí úchvatné scenérie. Na ostrov Krk se lze přepravit přes ikonický Krčki most. Tím, že leží na ostrově, jsou zdejší letoviska o něco málo klidnější. Město Krk platí za velmi rozvinutý prázdninový rezort s malebným historickým centrem, mnohé památky jsou původně již z římského období. Nejznámnější památkou je Frankopanský hrad a katedrála Nanebevzetí Panny Marie se základy ze 6. století našeho letopočtu. Kdo se vydá na procházku okolo městských hradeb, sleduje historii ještě starší, místní opevnění má základy ve 4. století před naším letopočtem! Letovisko je samozřejmě doplněno i soudobými atrakcemi – zážitkovým akváriem a řadou exkluzivních gastropodniků. Ale pro všechny časy nejzásadnějším místem destinace je pláž a v Krku se mohou chlubit mnoha oblázkovými plážemi, městská pláž Dražica je pravidelně odměňována oceněním Modrá vlajka, které značí širokou vybavenost pláže a vysokou kvalitu vody.

7e96ec29f8fd7-obrazek.jpg

Dalmácie kouzlí v zálivech moře

I město Trogir leželo na malém ostrůvku obklopené mořským zálivem. Dalo by se říct, že s Rovinjem jsou jako dvojčata. Každý krok učiněný mezi kamennými domy a paláci Trogiru je výjimečným zážitkem. Samo centrum je zapsané na světový seznam památek UNESCO. Procházka křivolakými uličkami nakonec návštěvníka vždy dovede na mořské molo, obsypané menšími či většími plachetnicemi. Zdá se tedy, že v Trogiru se pravidelně zastavuje čas. Trogir je ale i městem plným moderních požitků a skvělé gastronomie. Pokud jde o dalmatské chutě, nejlépe prý je vystihuje dezert Rafiol. Předobraz mají tyto těstoviny v italských raviolách, nicméně zde se plní sladkou, často mandlovou náplní. Na talířích jinak vládnou ryby a mořské plody. Však to je přesně to, co na dovolených jako suchozemci zhusta vyhledáváme.

c5ebcaf8e33d2-blobid0.jpg

Skvělým místem k pobytu je také město Šibenik. Nejenže je centrum města, konkrétně kostel svatého Jakuba a námořní hrad svatého Mikuláše zapsán mezi památky UNESCO, ale celé město je populárním turistickým letoviskem s živým přístavem, krásnými plážemi a nekonečnými možnostmi zábavy. Malebné domečky s pevností sv. Mikuláše, tedy zdejší dominantou, jsou rozprostřeny na strmých svazích nad mořem, kolem členitého pobřeží Šibenického zálivu, kam se navíc vlévá nádherná krasová řeka Krka. Není proto divu, že se o Šibeniku říká, že je nejkrásnějším místem celé jadranské oblasti. Sportovně se lze vyžít při plavání, šnorchlováníči potápění. Šibenik je vstupní branou do národních parků Krka (krasového kaňonu stejnojmenné řeky) a ostrovů Kornati. I milovníci přírody a turistiky zvolením Šibeniku chybu neudělají. Šibenická kuchyně disponuje bohatstvím, které představuje přístup k moři i rozsáhlé vnitrozemské zázemi. Těšit se tak můžete na Šibenickou peku, což je tradiční metoda vaření pod pekou (kovovým zvonem), připravují se tak maso, ryba i zelenina. Pečení probíhá pod žhavým uhlím. Pokrmy tak získávají unikátní chuť. Potěšeni můžete být také Brudetem – tradičním rybím gulášem, ryby a mořské plody se vaří s cibulí, rajčaty a červeným vínem. Pokrm je známý po celém dalmatském pobřeží, nicméně šibenická varianta je známá svojí velmi intenzivní chutí. Pověstný je šibenický pršut – sušená šunka. Jako i v jiných místech, nabídka vína je nepřeberná. Prim tu hraje ale červená odrůda Babić a bílá odrůda Maraština.

Ať už cestující zvolí jakoukoli destinaci, věříme, že pobyt zanechá mnoho skvělých vzpomínek a do Chorvatska bude proč se za rok opět vrátit.

Náš tip: FlixBus do všech měst (a i jinam v Chorvatsku) každodenně zajíždí. Stačí si najít nejvhodnější spojení na flixbus.cz. Cestováním nočním autobusem lze ušetřit až dva dny dovolené.

Napsat komentář