Skupina Prima byla v roce 2023 opět komerční jedničkou u dospělých diváků

Skupina Prima v loňském roce opět kralovala českému mediálnímu trhu. Byla komerční jedničkou u dospělých diváků, posluchačů rádií a dvojkou v online. V roce 2023 opět vedla mezi komerčními televizními skupinami s celodenním share 27,56 % (meziroční nárůst o 0,66 p. b.) v cílové skupině 15+.

V červnu dosáhla skupina svých historicky nejlepších výsledků a u dospělých diváků měla celodenní podíl na sledovanosti 29,94 %. Svou pozici lídra mezi mediálními zastupitelstvími potvrdil i Media Club s share 35,78 % v celodenním vysílání a 33,59 % v hlavním vysílacím čase v CS 15+. Streamovací službu prima+ necelý rok od jejího startu využívá 120 000 platících předplatitelů a má téměř milion registrovaných uživatelů. Přes milion diváků průměrně sledovalo nové krimi série Pod hladinou, Poslední oběť a Zákony vlka, stabilní pozici si držel vlajkový seriál ZOO. Zpravodajská multiplatforma CNN Prima NEWS opět meziročně posílila jak v televizním, tak v online prostředí. Facebookové profily skupiny překonaly hranici 3 miliard impresí a Radio Kiss se stalo nejrychleji rostoucí rozhlasovou stanicí.

„Rok 2023 pro nás byl v mnoha ohledech zlomový. Spustili jsme svou streamovací službu prima+ a na ní i na svých televizních kanálech jsme divákům nabídli rekordní množství nových pořadů z vlastní tvorby. Zároveň jsme potvrdili svůj několikaletý rostoucí trend a se sharem 27,56 % jsme v celodenním vysílání porazili konkurenční komerční skupiny u dospělých diváků (CS 15+). Meziročně posilovaly i naše tematické kanály CNN Prima NEWS, Prima ZOOM a Prima STAR. Bezkonkurenčním skokanem roku se pak stala Prima KRIMI, která za loňský rok narostla nejvíc ze všech komerčních tematických kanálů a u dospělých diváků v CS 15+ dosáhla sharu 4,06 % (meziroční nárůst o 0,71 p. b.),“ říká Marek Singer, generální ředitel skupiny Prima.

Loňský červen byl pro skupinu historicky nejlepším. V celodenním vysílání dosáhl podíl ve sledovanosti 29,94 % v CS 15+. Nejsledovanějším pořadem byla krimi Pod hladinou, kterou při jejím prvním uvedení sledovalo 1 232 000 diváků (share 34,29 %), dařilo se i další novince stejného žánru, seriálu Poslední oběť, jehož start si nenechalo ujít 1 178 000 diváků (share 31,32 %). Vlajková loď stanice Prima, seriál ZOO, nezůstala pozadu a její nejúspěšnější epizodu sledovalo 21. února 1 162 000 diváků (share 29,45 %). Přes milion diváků, konkrétně 1 077 000, pak k obrazovkám nalákala i první epizoda další loňské novinky s názvem Zákony vlka (share 28,21 %).

Meziročně narostl nejen hlavní kanál Prima, jehož podíl na sledovanosti dosáhl v celodni 12,00 % a 13,96 % v prime time v CS 15+, ale posílily i tematické kanály skupiny. Prima ZOOM vzrostla na 1,60 % (meziroční nárůst o 0,10 p. b.) a dařilo se i Prima STAR se sharem 0,93 % (meziroční nárůst o 0,10 p. b.). Pro Prima KRIMI byl rok 2023 historicky vůbec nejúspěšnějším rokem, ve kterém se sharem 4,06 % (meziroční nárůst o 0,71 p. b.) získala největší podíl z tematických komerčních stanic.

Nejlepší čísla si z loňského roku odnáší i CNN Prima NEWS s průměrným celodenním sharem 1,91 %. Rekordní celodenní share přinesla 6. května 2023 korunovace Karla III., kdy se hodnota zastavila na 5,68 % v CS 15+. Celkově zasáhla zpravodajská multiplatforma nejvíce lidí loni v červenci, a to 7 321 000. Předvolební prezidentský Superduel: Bitva o Hrad, odvysílaný 25. ledna, sledovalo na CNN Prima NEWS a stanici Prima celkem 1 236 000 diváků starších 15 let při sharu 29,45 %.

Obchodní zastupitelství Media Club pak opět potvrdilo svou pozici lídra na trhu. Dále posílilo v celodenním vysílání, kde se jeho share v CS 15+ vyšplhal na 35,78 % (meziroční nárůst o 0,38 p. b.), v prime time pak ve stejné cílové skupině dosáhlo na 33,59 %. Díky spojení s Impression Media se Media Club také stal předním hráčem na poli online reklamy, měsíčně dokáže oslovit až 6 318 178 reálných uživatelů.

Skupina Prima v roce 2023 vítězen v CS 15+ (foto: FTV Prima)
▲ Skupina Prima v roce 2023 vítězen v CS 15+ (foto: FTV Prima)

Streamovací platforma prima+ má necelý rok od spuštění téměř milion registrovaných uživatelů a 120 000 aktivních předplatitelů. Diváci s předplatným PREMIUM tráví týdně na prima+ průměrně deset hodin, s tarifem LIGHT kolem sedmi hodin a při sledování zdarma něco přes tři hodiny. Mezi nejsledovanější filmy patřily Ostrov, Prezidentka, Spolu, Ženy a život, Princezna zakletá v čase 2, Střídavka, Řekni to psem, Za vším hledej ženu, Pánský klub a Láska na špičkách. Mezi seriály vedly ZOO, Zákony vlka, EINSTEIN – Případy nesnesitelného génia, Dobré zprávy, Pod hladinou, Prostřeno!, Eliška a Damián, Půlnoční zpověď, Agrometal a Poslední oběť. Za necelý rok fungování zpřístupnila skupina Prima aplikace streamovací platformy prima+ pro 90 % značek televizí na trhu. Na této platformě dnes konzumuje obsah prima+ téměř 60 000 uživatelů.

Radio Kiss nejrychleji rostoucí stanicí
Dařilo se i rádiím ze skupiny Prima. Podíl vlastněných stanic, tedy rádií Kiss, Beat, Country, SPIN, Signál a Radia 1 na trhu poslechu dosáhl na konci roku 2023 historicky nejvyšší hodnoty 16,3 %. Radio Kiss je pak nejdynamičtěji rostoucí stanicí. V roce 2023 se stalo nejposlouchanější nadregionální stanicí v ČR, která navíc ve všech parametrech poslechu (denní, týdenní poslech i podíl na poslechu) předstihla v loňském roce konkurenční rádia. Jeho event Radio Kiss Millennium Explosion přilákal do O2 areny 15 000 lidí. Posílila i rádia zastupovaná Media Clubem, jejichž podíl na trhu se vyšplhal na 42,7 % (meziroční nárůst o 1,5 p. b.).

Facebookové profily skupiny překonaly hranici 3 miliard impresí, weby se přiblížily 400 milionům video views
Obdobně úspěšná byla skupina Prima i na sociálních sítích. Její facebookové profily překonaly hranici 3 miliard impresí, z toho více než 2,5 miliardy bylo organických. Na instagramových profilech měla téměř 300 milionů zobrazení postů. Na rostoucí platformě TikTok Prima tento rok představila svůj první filtr k seriálu ZOO, díky kterému se ihned zařadila mezi top 5 % tvůrců filtrů v České republice. Počet lajků napříč profily na této platformě dosáhl téměř 14 milionů. Z pořadů zajímaly uživatele sociálních sítí nejvíce seriály, především ZOO. Vysoké dosahy však slavily i příspěvky týkající se zábavných pořadů Inkognito nebo Máme rádi Česko. Diváci nejraději sdíleli momenty z talkshow 7 pádů Honzy Dědka a Show Jana Krause.

Weby CNNPrima.cz a lifestylové online magazíny jako Prima ŽENY, FRESH či ZOOM překonaly v počtu zhlédnutých videí o 5 % rekordní rok 2022 a zaznamenaly v roce 2023 celkem 395 milionů video views.

Eventy pořádané agenturou Solootions navštívilo téměř 200 000 lidí
Dařilo se i agentuře Solootions, která patří pod skupinu Prima a klientům přináší komplexní komunikační řešení, kde dokáže propojovat mediatypy napříč spektrem. Eventy, kterých loni agentura uspořádala více než patnáct, navštívilo celkem téměř 200 000 lidí. Své portfolio navíc rozšířila o dvě novinky – zážitkový happening ZOOM FEST zaměřený na osobní rozvoj, udržitelnost, cestování i zábavu, který přilákal do Riegrových sadů hned v prvním roce přes 9000 návštěvníků. Unikátní anketa Žena Česka, kterou loni poprvé vyhlásila zpravodajská multiplatforma CNN Prima NEWS, s přispěním široké veřejnosti hledala a ocenila jedinečnou ženskou osobnost napříč českou společností. V roce 2023 se jí stala prof. MUDr. Eva Kubala Havrdová, CSc. Za osm let svého působení narostla agentura do stamilionových obratů.

Zdroj: ATO – Nielsen, CS 15+, pokud není uvedeno jinak, podmínka reache 3 min. souvisle, NetMonitor, Facebook, Instagram, multiplatformní zásah CPN podle E. J. Sainsburyho (TV, online, social).

Zdroj a foto: Prima

Napsat komentář