Skleněný klenot za miliony korun! Diváci mohou v Galerii Harfa obdivovat nový squashový kurt

Rok výroky je 2020 a stojí necelých šest milionů korun. Nový skleněný kurt bude mít premiéru v rámci domácího squashového mistrovství v pražské Galerii Harfa, a to od čtvrtka 9. do neděle 12. března. Celkem je složen ze 26 panelů a instalace trvá přes 28 hodin. „Jde opravdu o nejmodernější a nejnovější model, na kterém se hrají ty nejprestižnější squashové turnaje na světě. Jenom instalace stojí 250 tisíc korun,“ prohlásil Tomáš Fořter, generální sekretář České asociace squashe, který turnaj pořádá. Semifinálové zápasy jsou na programu v sobotu od 16:30, nedělní finálový program pak od 16:00. Utkání budou k vidění na iVysílání ČT nebo na PlayoTV. V sobotu večer se pak oficiálně oslaví 30 let od založení squashe v Česku.

Po několika sezonách se nejlepší domácí squash vrací zpátky do skleněného kurtu. A bude to velkolepý návrat. Vždyť poprvé se bude hrát na zcela novém modelu od německé firmy ASB. „Část věcí z kurtu se vyráběla také u nás, Němci tu mají pobočku v Novém Jičíně. Na první instalaci sem přiletěl jeden Němec a Angličan, kteří mají nejvíce zkušeností se sestavením těchto skleněných kurtů. Létají s tím po celém světě,“ popsal Tomáš Fořter, pořadatel mistrovství republiky ve squashi.

Oproti staršímu modelu disponuje lepší viditelností – má tmavší skla a zejména zcela tmavou dřevěnou podlahu. „Je to z toho důvodu, aby byl na něm lépe patrnější bílý míček. A to jak u diváků na místě, tak v televizi. Opticky komfortnější to bude také pro hráče,“ popsal Fořter ze squashové asociace.

Ta kurt nakoupila před několika lety s přispěním Národní sportovní agentury. „Vypadá fantasticky už na první pohled, je to velký rozdíl oproti tomu staršímu, který jsme měli. Vlastně se dá říci, že byl jednou z motivací, abych dále pokračovala. Chtěla jsem si na něm zahrát,“ prohlásila Eva Feřteková, jedna z favoritek. Během středy už na něm probíhaly tréninky a hráči měli možnost si na něm poprvé zahrát. „Je to rozhodně nejlepší skleněný kurt, na kterém jsem kdy hrál,“ hlásil nadšeně Viktor Byrtus, hráč z Ostravy.

Rychlejší sklo

A také další se k němu přidávali s kladným hodnocením. „Osobně se mi na něm hraje perfektně. Tím, jak je kurt tmavý, tak je míč dobře vidět jak na stěnách tak na podlaze. Reakce tak nemáme úplně zpomalené. Velmi mi vyhovuje,“ dodal Marek Panáček, který se v minulosti dostal už do finále republikového šampionátu a chce být hodně vpředu také letos. Další specifikum kurtu je v tom, že je celkem rychlý. „Člověk si na to musí zvyknout, míč se odrazí rychleji. Je potřeba být opravdu hodně ve střehu, od zadní stěny se odrazí dál,“ dodala Natálie Babjuková, první nasazená žena na turnaji.

V minulém roce se však z celkového triumfu poprvé radoval Jakub Solnický z Ostravy. Favoritů na republikové prvenství je však více… Nejvýše na světovém žebříčku je Martin Švec. „Na skleněný kurt a prostředí nákupáku se vždycky moc těším. Všechno má daleko slavnostnější atmosféru a přijde více lidí,“ říká Švec, 71. hráč světa. „Motivaci cítím obrovskou. Pokud nezvítězím letos, asi se k republice začnu upínat.“ Zároveň má velkou výhodu, protože velmi často cestuje po zahraničních turnajích, kde se skleněný kurt obvykle využívá. „V takovém prostředí mám za poslední léta nejvíce odehráno.

K favoritům bude tradičně patřit také Byrtus, dále Panáček, který se před dvěma lety dostal do finále. Překvapit může i Ondřej Vorlíček. V ženách je situace o trochu klidnější, Anna Serme kvůli těhotenství hrát nebude, favoritkou tak bude Olga Kolářová. Vpředu chtějí být také Babjuková nebo Feřteková.

Napsat komentář