Hudební divadlo Karlín uvede v evropské premiéře muzikál Beetlejuice

Svět živých versus svět mrtvých. Už od pradávna jedno z nejatraktivnějších témat, které dodnes v nejrůznějších zpracováních a adaptacích vyprodává kina, výlohy knihkupectví či hlediště divadel po celém světě.

S lehkostí a nadsázkou jemu vlastní, ho v roce 1988 ve svém kultovním filmu Beetlejuice zpracoval i věhlasný režisér Tim Burton. Oscarový snímek se tehdy nesmazatelně zapsal do dějin kinematografie už jen proto, že pro následující dekády vyšlapal cestičku žánru horrorové fantasy komedie.

Současná muzikálová adaptace filmu Beetlejuice z pera Scotta Browna, Anthony Kinga a skladatele a textaře Eddieho Perfecta si v ničem nezadá s originálem a naopak velmi vkusně a trefně celý příběh posouvá do modernější roviny s prvky nejnovějších divadelních triků, kouzel a světelných efektů.

v Hudebním divadle Karlín se zjevil Beetlejuice
V muzikálové komedii, která měla světovou premiéru v roce 2016 (New York – Broadway), sledujeme mladou dívku Lydii, jež neustále hledá cestu, jak se vypořádat se smrtí své milované matky. Místo jejího otce Charlese, který je zaslepen svou „éterickobio“ kněžkou Deliou, jsou jí v jejím trápení jedinými posluchači duchové Barbara a Adam.

ředitel Hudebního divadla Karlín Egon Kulhánek oznámil velkou muzikálovou premiéru pro podzimní část příští sezony

Do jejich domu se proti jejich vůli právě Lydie se svým otcem a jeho milenkou nastěhovali. Bytostí, která do celé situace vnese ještě větší chaos, je excentrický a zábavný démon Beetlejuice, „jehož úmysly jsou nečisté, podobně jako jeho chrup“. Jak už to u řady dramat bývá, tak i v tomto případě zůstává hlavním hybatelem láska, která se ukazuje v mnoha podobách a divákovi spolu se strhující vizuální show demonstruje svoji nesmrtelnost

Beetlejuice získal srdce amerického publika svou energickou a expresivní hudbou, nápaditou scénografií a kostýmy, které vycházejí z ikonického vizuálního stylu Tima Burtona. Muzikál s sebou přináší směsici temné komedie, temného humoru, ale i dojemných momentů.

Hudební divadlo Karlín předvedlo opravdu husarský kousek tím, že se mu podařilo získat licenci tohoto žhavého hitu pro české diváky. Poprvé v muzikálové historii lze očekávat evropskou premiéru nikoliv v Londýně, ale v Praze!

„Když jsme v tomto divadle začínali s muzikálem Producenti, věděli jsme, že předkládáme našemu publiku ne úplně známý kousek, ale možná si pamatujete, jaký z toho nakonec byl velký hit. Jsme tu od toho, abychom hledali a divákům nabízeli odvážnou, zároveň ambiciózní dramaturgii, která jim předvede světové muzikály nebo ještě lépe novinky. Pro muzikál Beetlejuice platí obojí. U nás to zatím není úplně nejznámější titul, na druhou stranu někteří z vás jistě zaznamenali, že již několik let se inscenace s tímto zvláštním názvem hraje úspěšně v Americe. Tim Burton je záruka, že se k nám valí skvělá show,“ uvedl na tiskové konferenci ředitel Hudebního divadla Karlín Egon Kulhánek a dodává: „Troufám si tvrdit, že již delší dobu naše produkce jsou srovnatelné s těmi z těch nejprestižnějších lokací v zahraničí. Nyní jsme učinili další krok kupředu, v lednu jsme kompletně vyměnili zvukovou aparaturu, chystáme se na to samé i se světelným parkem. Pomůže nám v tom light designer – legenda, Ken Billington. Po technické stránce půjdeme zas o kus výš, neponecháváme nic náhodě…“

v neobvyklé roli se představí Jan Sklenář
Producent české verze Egon Kulhánek tak, jak je jeho dobrým zvykem, nic neponechal náhodě ani v případě oslovených tvůrců, sestavil zkušený mezinárodní tým. Největším překvapením je v něm Američan Ken Billington, renomovaný light designer, dvojnásobný držitel Ceny Tony, Ceny Drama Desk a člen Divadelní síně slávy. S více než třemi desítkami let zkušeností na Broadwayi a mnoha dalšími projekty po celém světě je zárukou nezapomenutelných vizuálních zážitků. Ken Billington je synonymem pro inovaci kreativitu a dokonalost v oblasti osvětlení. „Tam, kde je Ken Billington, tam světlo přechází v umění,“ rozhodně není prázdná fráze.

Velkou měrou by se na očekávaném úspěchu muzikálu Beetlejuice v Hudebním divadle Karlín měla podespat nejen nová immersní zvuková aparatura, ale i právě světelný park, na jehož obnově a doplnění Ken Billington aktivně spolupracuje. To vše lze uskutečnit především díky vizionářskému kroku hlavního města Prahy, které se rozhodlo divadlo, jehož zřizovatelem, v tomto „technologickém“ úsilí, přibližující naši první hudební scénu k evropské špičce podpořit.

Ines Ben Ahmed, Jan Sklenář
Už teď lze očekávat, že premiéra Beetlejuice v Praze bude patřit mezi události roku na poli hudebního divadla. Význam této premiéry jistě podtrhne i světová premiéra filmu Beetlejuice 2, opět v režii Tima Burtona, která je ohlášená na začátek září tohoto roku. Z jeho obsáhlé filmografie si ještě připomeňme například filmy Střihoruký EdwardBatmanKarlík a továrna na čokoláduAlenka v říši divů či seriál Netflixu Wednesday.

Autorem českého libreta a textů písní je Ondřej Brzobohatý, který se tak představí v jiné roli než hudebníka. „Psal se rok 1993, kdy jsem viděl film Beetlejuice „jedničku“ a okamžitě se fatálně do poetiky filmů Tima Burtona zamiloval, zároveň i do filmové hudby Danny Elfmana. Díky němu a pod tímto dojmem jsem vlastně začal psát a komponovat filmovou muziku, což dělám dodnes. Teď jsem ale v jiné roli, která je také hodně vzrušující. Přebásnit libreto a texty písní do češtiny byla mimo jiné obrovitánská zábava.“

Česká premiéra muzikálu Beetlejuice proběhne v Hudebním divadle Karlín v listopadu tohoto roku. Předprodej vstupenek na představení z první série uvedení bude spuštěn ve velikonočním čase a již je také zveřejněno obsazení inscenace. Vedle Jana Sklenáře v titulní roli se v ní představí Ines Ben Ahmed, Eva Burešová nebo Tereza Rychlá, Marek Lambora nebo Roman Tomeš, Jakub Kohák nebo Marek Taclík, Dasha nebo Iva Pazderková, Richard Genzer nebo Viktor Javořík, Kristýna Jedličková nebo Karolína Vágnerová a Viktorie Tandlerová nebo Michaela Tomešová.

BEETLEJUICE

Hudba a texty: Eddie Perfect

Libreto: Scott Brown & Anthony King

Překlad a české texty písní: Ondřej G. Brzobohatý

Choreografie: Ivana Hannichová

Režie: Gabriel Barre

Karlínský muzikál Beetlejuice se ještě před svou premiérou stal partnerem výstavy TIM BURTON – NÁVRATY, která se bude konat od 1. května do 30. září 2024 v Obecním domě v Praze.

Napsat komentář