ČEZ Jizerská 50 směřuje k rekordní účasti, odhalila novinky včetně mezigenerační výzvy

Historická budova České mincovny u Havelského tržiště ožila 5 dní před Vánoci oficiální tiskovou konferencí k 57. ročníku ČEZ Jizerské 50. Kromě pořadatelů z řad marketingového partnera akce, agentury Raul, se dostavila celá řada zajímavých sportovců, jako například Kateřina Neumannová, Stanislav Řezáč nebo bývalá olympionička Zuzana Kocumová.

“Klíčovou informací je bezpochyby, že máme bez pár desítek 8 000 přihlášených závodníků, což je o 550 více oproti loňskému rekordnímu ročníku touto dobou. Na 50kilometrový závod zbývá zhruba posledních 150 startovních míst. Doporučujeme tedy každému, kdo zvažuje účast, aby se co nejdříve přihlásil. Letos prodlužujeme termín výhodných registrací až do 2. ledna 2024, abychom dali všem možnost přihlásit se ještě po Novém roce a splnit si tak například své novoroční předsevzetí,” řekl za pořádající agenturu Raul David Douša.

V rámci tiskové konference došlo hned k několikanásobnému odtajnění. Tím prvním je složení kapel na ČEZ Energy festech. V pátek večer 9. února vystoupí v Jablonci nad Nisou brněnská kapela Poletíme, o den později před libereckou radnicí zahraje od 18 hodin písničkář Pokáč a poté přijde zlatý hřeb večera, oblíbená zpěvačka Ewa Farna (od 19 hodin). Generální partner závodu má také dobrou zprávu pro všechny, kteří chtějí být na Padesátku řádně připraveni: v Jizerských horách přibyly přehledné oranžové sloupky, které vyznačují “ČEZ okruh”; celou trasu hlavního závodu.

Světlo světa také spatřily zbrusu nové skleněné umělecké trofeje od výtvarníka Matyáše Chocholy, které vznikly ve spolupráci se sklárnami Preciosa Ornela v Desné. “Mým cílem bylo vytvořit trofej, která pro mě, jako pro běžkaře, bude zosobňovat radost ze sportu a ze sněhu. Doufám, že trofej vítězům právě takovou radost dodá,” těší se ze společného díla autor trofeje Matyáš Chochola.

Jizerská 50 ale není pouze o prvotřídních výkonech a sportovní elitě, ale především o zmíněné radosti z pohybu. Tato radost je dvojnásobná, pokud se stává mezigenerační záležitostí a závodníci ji mohou sdílet se svojí rodinou a blízkými. To potvrdili další významní hosté, kteří se 57. ročníku zúčastní. “Jizerská 50 má v naší rodině své pevné místo, běhá vnučka, syn, ale i snacha. Dvakrát běžela dokonce má manželka,” řekl kardiochirurg a pravidelný účastník závodu profesor Jan Pirk. Ve stejném duchu mluvil i herec Jakub Kohák, který vyrazí opět na 50 km, zatímco jeho syn plánuje zdolat poloviční distanci. Naopak legendární závodník Stanislav Řezáč nastoupí do hlavního závodu i se svým šestnáctiletým synem Alešem, a čeká nás tak napínavý mezigenerační souboj. O třešničku na dortu se postaral cyklista Roman Kreuziger, který si zajede minimálně jeden ze závodů volnou technikou a jeho dcery se přidají na dětských tratích.

Rodinná bude Jizerská 50 i pro olympijskou medailistku Kateřinu Neumannovou, která vyzve do stopy svou dceru, atletku Lucii. “Běžecká sezóna ji asi nedovolí jet celou padesátku, ale některý ze závodů 57. ročníku si spolu dáme určitě,” hlásí dopředu šumavská rodačka.

Mezigeneračně pojme bedřichovský závod také bývalá elitní česká běžkyně na lyžích Zuzana Kocumová“Letos se na start postaví můj čtyřletý syn Tomáš. Zatím to logicky bude na dětských závodech, ale i tak to pro nás všechny bude velká rodinná premiéra další generace, když dříve jezdil i můj tatínek a další členové rodiny,” dodala Kocumová.

57. ČEZ Jizerská 50 se uskuteční v termínu 8. – 11. února 2024 a během čtyř závodních dní nabídne hned 8 závodů různých distancí i stylů. Chybět nebude ani bohatý doprovodný program, jehož hlavní součástí je zmíněný ČEZ Energy fest v Jablonci nad Nisou a v Liberci. 

Napsat komentář