10.2. Světový den luštěnin. Fazole dokáží zastoupit maso i zeleninu

Fazole se řadí mezi hodnotné luštěniny obsahující významné množství bílkovin (cca 20g/100g), rozpustnou i nerozpustnou vlákninu (více jak 8g/100g) a malé množství tuku (0,5-1,5g/100g). Díky obsahu bílkovin pomáhají budovat svalovou hmotu.

Jako bohatý zdroj vlákniny jsou fazole vhodné pro ty, kteří do svého jídelníčku nezařazují optimální množství zeleniny. Lze je také používat místo přílohy k masu nebo rybě.

Jeden šálek vařených fazolí denně může snížit hladinu LDL cholesterolu až o 20 %, stabilizovat inzulín a krevní cukr, snížit krevní tlak i riziko infarktu. Zajišťuje pravidelný odchod stolice, aktivizuje trávicí trakt. U konzumentů s citlivějším trávením mohou fazole zpočátku vyvolávat plynatost, která postupně mizí, protože časem se tělo dokáže jejich trávení přizpůsobit.

U nás se setkáváme především se semeny fazolu obecného, který se pěstuje v mnoha odrůdách, jejich semena se liší barvou, tvarem a velikostí. V českých kuchyních mají stabilní postavení.

„Konzumace fazolí je vhodná v jakoukoli denní dobu. Nedoporučuji je konzumovat pouze před pohybovou aktivitou, neboť můžou vyvolat, pro velký obsah vlákniny, zažívací potíže. Hodí se ovšem jako zdroj rostlinných bílkovin po tréninku a navíc jsou přirozeně bezlepkové,“ vysvětluje Mgr. Milan Merva, specialista na zdravý životní styl značky Menu Gold.

Bílá

5ff587375620dobrazek.png

Fazole bílá velká 400 g

Po uvaření mají jemnou máslovou chuť. Proto se skvěle hodí jako součást zeleninových salátů, jako hlavní jídlo.
Doporučená cena: 36,90 Kč

Barevná

5ff58720374b5obrazek.png

Moučná konzistence, široké využití. Hodí se skvěle do polévek, salátů, omáček, na zapečení nebo pyré. Barevné fazole dozrávají v červené, hnědé i černé barvě. Při úpravě jim nevadí ostřejší kořenění, a proto jsou ty pravé např. pro přípravu Chilli con carne.

Fazole barevná 450 g

Obsahuje významný podíl bílkovin a vlákniny. Obsahuje nízký podíl tuku. Velmi všestranná fazole. Nepostradatelná v jihoamerické/mexické kuchyni (chilli con/sin carne).
Použití: saláty, polévky, guláše, chilli, pomazánky, kaše
Doporučená cena: 29,90 Kč

Recept MENU GOLD

Mexický fazolový hrnec
1 porce 200 g – celkem 4 porce
5ff58708a4d8bobrazek.png

Ingredience:

  • 50 g slunečnicového oleje70 g cibule
  • 150 g drcených rajčat
  • 50 g rajského protlaku
  • 300 g uvařených barevných fazolí Menu gold
  • 300 g uvařených bílých fazolí Menu gold
  • 100 g sterilované kukuřice
  • 30 g česneku
  • sůl, pepř

Postup přípravy receptu:

Na rozehřátém oleji orestujeme nadrobno nakrájenou cibuli, protlak a utřených česnek. Přidáme drcená rajčata, uvařené fazole a kukuřici. Ochutíme, krátce provaříme. Podáváme s chlebem, případně uvařenou loupanou rýži Menu gold
obrazek.png

Napsat komentář