Objevte a zažijte Chemnitz – Evropské hlavní město kultury 2025

Pod heslem „C the Unseen“ připravuje saské průmyslové město Chemnitz spolu s 38 obcemi ze středního Saska, Krušných hor a regionu Zwickau 65 velkých mezinárodních projektů a stovky iniciativ, které zviditelňují a dotvářejí proměnu bývalého průmyslového regionu.

Chemnitz 2025 gGmbH/Nasser Hashemi

Koncepce Chemnitz 2025 vybízí návštěvníky k objevování celého regionu hlavního města kultury – jeho tradic, převratných událostí a nových začátků – a to i mimo vyšlapané cesty. Motto „C the Unseen“ je pozvánkou i programem. Celý region si klade za cíl zviditelnit dosud neviděné a neobjevené. Program se věnuje osobnostem, místům a aktivitám, které dosud nebyly středem pozornosti turistů.

Chemnitz 2025  ©Oliver Göhler

Návštěvníci tak mají nespočet příležitostí poznat kulturní bohatství východu Německa. Spojuje v sobě širokou škálu pečlivě zachovávaných tradic i živých zvyků, mistrovská díla architektury od secese a stylu Gründerzeit až po modernu, současné umění a reinterpretaci průmyslové historie v industriální kultuře.

Velká kulturní tradice v Saské Kamenici

Program Hlavního města kultury může stavět na silné a zavedené kulturní infrastruktuře. Patří k ní renomovaná muzea, jako jsou Chemnitzské umělecké sbírky, které se proslavily legendárními výstavami Edvarda Muncha, Pabla Picassa a Andyho Warhola, nebo Státní archeologické muzeum v Chemnitz, které zachycuje přibližně 300 000 let kulturní historie. Chemnitzské divadlo s operou, filharmonií, činohrou, baletem a loutkovým divadlem je pro své umělecké kvality známé daleko za hranicemi regionu. Tvůrčí sílu průmyslové historie města a regionu dokumentují Průmyslové muzeum a Saské železniční muzeum. O otevřeném přístupu k inovativním architektonickým návrhům svědčí secesní budovy a budovy Bauhausu. Vedle tradičních kulturních institucí se rozvíjí také subkultura s nejrůznějšími formami projevu.

Chemnitz 2025 gGmbH/Nasser Hashemi

Nové úhly pohledu v roce Hlavního města kultury

Zvláštnosti města s 245 000 obyvateli využívá v uměleckých konceptech několik stěžejních projektů: „Město tvůrců“ se promítá v přeměně továrních budov na muzea i otevřených prostor na galerie. Přibližně 3 000 garáží bylo přetvořeno na prostory pro interakci a kreativitu, které odrážejí mentalitu obyvatel. A na znamení „živého sousedství“ vysazují obyvatelé Saské Kamenice na 4 000 jabloní. Do tohoto sousedství patří také 38 okolních měst a vesnic, které jsou propojeny uměleckou a sochařskou trasou Purpurová stezka.

Kontext Evropského hlavního města kultury

Iniciativu Evropské hlavní město kultury založila Evropská unie v roce 1985. V rámci rotačního procesu mezi členskými státy získává každý rok titul alespoň jedno město ze země EU nebo ze třetí země, což je spojeno s grantem ve výši 1,5 milionu EUR z finančního programu „Kreativní Evropa“.

Chemnitz 2025 ©Mattias Rose

Podle Evropské komise je předpokladem pro udělení titulu Evropské hlavní město kultury dlouhodobá kulturní strategie, která přesahuje rok konání akce, a umělecká vize, která spojuje kulturní dědictví a tradiční umělecké formy s inovativními uměleckými směry za účasti místních umělců. Koncepce se musí zabývat podporou kulturní rozmanitosti a mezikulturního dialogu a zdůrazňovat pospolitost evropských kultur, dědictví a historie. Města ucházející se o titul musí prokázat politickou podporu a udržitelnou infrastrukturu. Očekává se zapojení obyvatelstva napříč různými sociálními skupinami a nové možnosti účasti a angažovanosti.

Objevte a zažijte Chemnitz – Evropské hlavní město kultury 2025

Cíle stanovené v souvislosti s nominací na Evropské hlavní město kultury:

  • Zdůraznit kulturní bohatství a rozmanitost Evropy
  • Ctít kulturní charakteristiky Evropy
  • Rozšíření a oživení místního kulturního sektoru
  • Rozšíření přístupu ke kultuře a účasti na ní
  • Zlepšení image města mezi jeho obyvateli
  • Zlepšení mezinárodního profilu města
  • Podpora cestovního ruchu

Další informace o cestovních trasách a akcích v okolí Hlavního města kultury na microsite DZT nebo na https://chemnitz2025.de/en/. Zdroj fotografií – dam.germany.travel – Chemnitz 2025.

Výhodnou varianou cesty je zvolení FlixBusu

Ať už vás do Chemnitz láká cokoliv, neváhejte a vyrazte. Město, které si zažilo tolik historických vzestupů a pádu se opět dere na výsluní a my doporučujeme, abyste toho byli přímými svědky.  Štastnou cestu do Saské Kamenice. Pokud máte rádi živé obrázky podívejte se na pořad TV A11 Cestování s FlixBusem. Jejich štáb se do města vydal a nejzajímavější místa představuje v televizním dokumentu. Záznam v iVysílání naleznete zde: https://tv.a11.cz/video/19026-saska-kamenice-nemecko/

Do Chemnitz lze cestovat z Prahy, Loun i Chomutova. S přestupem v Praze z jakéhokoli místa v Česku. Vydejte se do perly pod Krušnými horami. Jízdenky najdete na www.Flixbus.cz , v aplikaci nebo v partnerských prodejnách.

Napsat komentář