Warning: Undefined array key "HTTP_X_FORWARDED_PROTO" in /DISK2/WWW/prestigeweb.cz/www/wp-config.php on line 107 Kolagen a klouby – spojení, které funguje. Proč, a co je kolagen zač? – PrestigeWEB

Kolagen a klouby – spojení, které funguje. Proč, a co je kolagen zač?

Odpovídá MUDr. Martin Smetana, zástupce primáře ortopedického oddělení krajské nemocnice v Liberci.

Zazní-li slovo kolagen, téměř každý si ho spojí s klouby. Nebo s pletí. Je to dané tím, že kolagen je velmi oblíbeným doplňkem stravy pro případ první a významným pomocníkem v kosmetice, což souvisí s oblastí druhou. V obou případech je jeho přínos shodný – stará se o pružnost a strukturu tkání. Kostí, vazů, šlach, chrupavek i kůže.

Pružnost a pevnost, to jsou hlavní funkce, které kolagen v našem těle zajišťuje. “Jedná se o bílkovinu vyskytující se ve všech pojivových tkáních a ač je organizmus schopný si ji vytvářet, jeho možnosti jsou v tomto směru dosti omezené. Navíc produkce kolagenu s přibývajícím věkem klesá a vliv na ni má i řada vnějších faktorů. I proto je třeba kolagen tělu dodávat a kvalitní doplňky stravy jsou jeho bohatým zdrojem s dobrou vstřebatelností,” říká MUDr. Martin Smetana, zástupce primáře ortopedického oddělení krajské nemocnice v Liberci.

Kolagen a klouby
Mluví-li se o vhodné výživě pro namáhané klouby, mezi nejčastěji skloňované látky patří bezesporu kolagen. Dalšími jsou chondroitin, glukosamin nebo boswellin, látky běžně obsažené i v lécích na klouby.

Už jsme si řekli, že kolagen tvoří strukturu kostí, vazů, šlach a chrupavek. Nepřekvapí tedy, že právě pohybový aparát ho potřebuje dostatek. “V chrupavce se nachází především kolagen II. typu, který má na funkci chrupavky nezastupitelný vliv – zajišťuje její pevnost a odolnost. Jakmile začne kolagenu ubývat, má to vliv i na funkci chrupavky. Proto bychom se měli snažit mít kolagenu dostatek,” upozorňuje MUDr. Martin Smetana.

Hydrolyzovaný kolagen, kolagenové peptidy
Otázkou je, kde kvalitní kolagen v potřebném množství brát. Protože je živočišného původu, v rostlinách ho budete hledat marně. Výhrou nemusí být ani jeho obsah v živočišných potravinách, kde může být problém s jeho vstřebatelností. Kolagen je totiž pro organizmus nejlépe využitelný již naštěpený, v malých fragmentech. “Proto se mluví o hydrolyzovaném kolagenu či kolagenových peptidech – v těchto formách je kolagen pro tělo dobře dostupný,” vysvětluje MUDr. Martin Smetana. Přesně v takových formách se kolagen vyskytuje i v kvalitních doplňcích stravy, například v MaxiVita Exclusive Kolagen forte+ od VITARu, tradičního českého výrobce vitaminových doplňků.

“Kapsle MaxiVita Kolagen forte+ obsahují kolagenní peptidy, hydrolyzovaný kolagen typu I a nativní kolagen typu II, ale i vitamin C, který pomáhá se vstřebáváním i produkcí kolagenu v těle, a také extrakt z Boswellia serrata, který pomáhá udržovat klouby v dobrém stavu,” vyjmenovává účinné složky oblíbeného doplňku stravy MUDr. Martin Smetana.

Kolagen a jeho typy
Zmínili jsme kolagen typu I a II, čímž se dostáváme k další důležité informaci o této látce. Známých je více než 20 typů kolagenu, které se vyskytují v různých částech našeho těla a také jejich význam je tedy rozdílný.

“Pro klouby je nejdůležitější kolagen II. typu, právě ten se v nich totiž vyskytuje a je přítomný i ve zmiňované chrupavce. Nejrozšířenějším kolagenem v našem těle je zase kolagen I. typu, který najdete ve šlachách, kostech, vazivu a kůži. Odhaduje se, že je ho až 90 % z veškerého kolagenu v našem těle,” uvádí MUDr. Martin Smetana. V našem těle kolagen tvoří až 10 % celkové hmotnosti, takže je skutečně významnou složkou.

Protože se v chrupavkách, kostech, vazivu a šlachách nacházejí kolageny typu I a II, je přirozené, že právě ty by měly být součástí doplňků stravy, které mají za cíl podpořit výživu kloubního aparátu. “MaxiVita Kolagen forte+ obsahuje právě tyto dva typy kolagenu, navíc v hydrolyzované a nativní formě, které jsou pro náš organizmus velmi příznivé,” potvrzuje MUDr. Martin Smetana.

Kolagen a jeho produkce
Proč vůbec mluvíme o doplňcích stravy s kolagenem pro podporu kloubů? Hlavně proto, že produkce kolagenu v našem těle s přibývajícím věkem klesá. A klesat začíná dříve, než byste čekali, už ve středním věku. Od 60. roku se pak mluví o dramatickém poklesu produkce kolagenu a jeho úbytek je jedním z projevů stárnutí. Vliv to má jak na pohybový aparát, tak na stav pokožky, která k pevnosti a pružnosti kolagen také potřebuje. Proto je vhodné myslet na dostatečný příjem kolagenu a začít ho tělu včas dodávat.

Napsat komentář