Prázdniny v Českém Švýcarsku. Tipy na výlety a akce, které si užije celá rodina

Impozantní skalní věže, panoramatické vyhlídky, nádherná příroda národního parku a hned několika chráněných krajinných oblastí. Kulturní památky, které mají neopakovatelnou atmosféru. A k tomu spousta příležitostí pro sportovní vyžití, letní osvěžení a zábava pro děti i dospělé. To vše na vás čeká v Českém Švýcarsku, kam můžete vyrazit třeba hned. Vybrali jsme pro vás oblíbené turistické cíle a atrakce, které rozhodně stojí za návštěvu.

Prázdniny v Českém Švýcarsku. Tipy na výlety a akce, které si užije celá rodina

S dětmi zamiřte do Děčína

Tohle severočeské město nad soutokem Labe a Ploučnice si děti rychle zamilují. Nuda tady nehrozí – spíše nebudete vědět, kam dříve. Považte sami. Děčínská zoo, která se nachází v malebném prostředí lesoparku na vrchu Pastýřské stěny, je jako stvořená pro rodinný výlet. Během něj můžete obdivovat na 150 druhů živočichů. V sezóně zoo pořádá i komentovaná krmení různých zvířat, k nimž patří klokani a medvědi. Můžete se sem vydat i za kulturním programem, třeba na divadelní představení. Do samotné zoologické zahrady vás dovede půlkilometrová Zoo stezka, která začíná u viaduktu na Labském nábřeží. Čeká vás na ní sedm zábavných úkolů ze světa zvířat. Zazávodíte si s vlkem, poměříte se s medvědem nebo pomůžete kapybaře najít cestu k vodě. Byť je na trase kopec, jde o příjemnou procházku. Není však vhodná pro kočárky.

foto: Petr Musil

Malí turisté si užijí také návštěvu děčínského zámku. Vydat se tu totiž mohou po stopách ztraceného pečetidla, kterým komteska potřebuje označit pozvánky na chystaný bál. Během hledání v zámeckých komnatách se děti seznámí s přípravami na ples i s běžným zámeckým životem. Interaktivní okruh, který nese název „Za tajemstvím zámeckých dětí“, je lepší si v létě předem zamluvit.

Sázkou na jistotu je Aquapark Děčín, kde kromě vnitřních a vnějších bazénů najdete také dravý proud divoké řeky. Děti ocení především skluzavky a vodotrysky. Rodiče si mohou dopřát zasloužený odpočinek třeba na masážních lehátkách.

Pokud chcete Děčínem prosvištět, stavte se v tamním Active Pointu a domluvte si komentovanou prohlídku města, kterou absolvujete na koloběžkách a zakončíte degustací. Pro dospělé je připraveno pivo, děti ochutnají místní čokoládu.

foto: archiv

Vyznavači pěší turistiky mohou prozkoumat některou z naučných stezek. První z nich se nachází přímo u Pastýřské stěny v centru Děčína. Druhá se rozléhá v krásném lesoparku na druhé straně břehu Labe, v okolí vyhlídky Kvádrberk (Stoličné hory). Pomocí dvaceti informačních panelů vás seznámí se zajímavostmi o místní fauně, floře, ale také historii.

Maminky i babičky potěší pohádková místa

Neumíte si představit Vánoce bez Pyšné princezny? Pak se o prázdninách vydejte na místo, kde se před více než 70 lety natáčela – do Kamenického Šenova na unikátní Panskou skálu. Neobvyklé čedičové návrší je díky svému tvaru známé také jako Varhany a spolu s nádherným okolím na vás udělá obrovský dojem.

Pak se přesuňte do nedaleké České Kamenice, kde se ukrývá park miniatur – Mlýnky Brand. Tvoří ho kopie vybraných českokamenických domů. Potůček, který místem protéká, roztáčí pohyblivé části některých staveb, třeba mlýna nebo pily. Na dosah máte i výborně udržované českokamenické koupaliště s příjemným zázemím. Pokud se vydáte do centra města, které je skutečným architektonickým skvostem, jděte Nerudovou ulicí a povšimněte si letos obnoveného historického orloje, který se nachází v domě s číslem popisným 241.

foto: Radek Timoftej

Pyšná princezna proslavila i Dolský mlýn, jehož rozvaliny se objevily také ve filmech Ztracený princ a Peklo s princeznou. Najdete ho poblíž Jetřichovic a cesta pro vás bude příjemným zpestřením, hravě ji zvládnete i s dětmi. Na Jetřichovicku ukažte potomkům rovněž Trpasličí skálu, tedy skalní masiv u silnice směrem z Rynartic na Jetřichovice. Sochař Ernest Vater do něj vytesal reliéfy a sošky rozverných trpaslíků i se Sněhurkou.

Ve Šluknovském výběžku si přijdou na své aktivní tatínkové i dědečci

Ojedinělou možnost zahrát si fotbalgolf nabízí park v Dymníku. Jsou tu hned dvě osmnáctijamková hřiště – jedno pro profi hráče, druhé pro širokou veřejnost. Fotbalgolf v sobě spojuje prvky fotbalu, golfu
i minigolfu a pobaví hráče všech věkových kategorií. Z odpaliště vykopáváte fotbalový míč a vaším cílem je ho umístit do určené jamky. Cestou ale musíte zdolat různorodé překážky. S rodinou či přáteli si tuhle zábavu vychutnáte na maximum.

České Švýcarsko se zapsalo do povědomí hlavně ve spojení s pěší turistikou. Je ale také skvělým cílem pro cyklovýlety. Značené cyklostezky vás zavedou třeba na Šluknovský zámek, rozhledny Tanečnice a Dymník nebo ke krásnému poutnímu místu, jakým je Bazilika Panny Marie Pomocnice křesťanů v Jiříkově.

Krásnolipsko pro každého

Krásy Českého Švýcarska si naplno vychutnáte i s kočárkem nebo na invalidním vozíku.  K trasám, které můžete bez problémů absolvovat, patří procházka malebným Kyjovským údolím, tedy kaňonem říčky Křinice. Úplnou novinkou je naučná stezka Údolím říčky Křinice všemi smysly, kterou vybudovala Správa národního parku České Švýcarsko za finanční podpory Státního fondu životního prostředí ČR. Je dlouhá šest kilometrů a vede mezi Kyjovemi a Zadními Doubicemi. Čeká vás na ní jedenáct zajímavých zastavení. Součástí jsou i velké dřevěné sochy, opravené přístřešky a posezení. 

Veřejná doprava zdarma vám ušetří peníze i starosti s parkováním

Výlety v Českém Švýcarsku můžete podniknout bez auta. Je tu totiž poměrně hustá síť veřejné dopravy, kterou v létě doplňují praktické turistické linky. Pokud v ubytovacích zařízeních v destinaci České Švýcarsko strávíte alespoň dvě noci, získáte po dobu svého pobytu bezplatnou veřejnou dopravu po celém Ústeckém kraji. V praxi to funguje tak, že od ubytovatele obdržíte QR kód, který vám při naskenování do mobilní aplikace DÚKapka vygeneruje volnou denní jízdenku.

Více informací i další tipy na výlety najdete na www.ceskesvycarsko.cz.

Tento text vznikl v rámci projektu „Marketingové aktivity na podporu turismu v Českém Švýcarsku“ realizovaného za přispění prostředků státního rozpočtu České republiky z programu Ministerstva pro místní rozvoj.

Napsat komentář