Novinky

4. ročník mezinárodně uznávané saunové akce SaunaFest se letos uskuteční o prvním dubnovém víkendu v Resortu Aquapalace Praha, v největším saunovém světě v ČR. Sejdou se zde příznivci saunování, saunových ceremoniálů a saunového divadla z více než patnácti zemí světa. Bohatý program nabídne během tří dnů na 100 ceremoniálů špičkových saunérů.

Konečně v kinech kvalitní komedie: Prvok, Šampón, Tečka a Karel (Patrik Hartl) PDF Tisk Email
Neděle, 18 Červenec 2021 07:34

Patrik Hartl. Foto: Lenka Hotašová, CC BY-SA 3.0

V příběhu Prvoka, Šampóna, Tečky a Karla si čtyři kamarádi ve středním věku přiznají, že nežijí tak, jak si představovali. A rozhodnou se vyřešit svou krizi provokativní hrou a plněním odvážných úkolů. Jak čtyřicátník zjistí, jestli je opravdovej chlap? Jak zabrání korozi svých ideálů, rozplynutí snů a scvrkávání varlat? Prvok, Šampón, Tečka a Karel se pokusí najít v sobě odvahu udělat pořádnou kravinu jako zamlada. Nebo aspoň odvahu za všech okolností říkat to, co si opravdu myslí. Kdo splní úkol, není sráč…

 

Film „Prvok, Šampón, Tečka a Karel“ natočil podle svého stejnojmenného knižního hitu režisér Patrik Hartl. Čtyři kamarádi vyhlásí válku proti scvrkávání varlat a proti krizi středního věku tím, že se rozhodnou plnit odvážné úkoly. Prvním z nich bude svléknout se na veřejnosti do naha . . .

Hartl jako autor knihy i filmu připravil hrdinům oproti románu několik změn, milovníky knihy tak čeká pár překvapení. V hlavních rolích čtyř kamarádů se představí Martin Pechlát jako Prvok, David Švehlík jako Šampón, Hynek Čermák bude Tečka a Karel ponese tvář Martina Hofmanna.

Prvok, Šampón, Tečka a Karel jsou čtyři dávnověcí kamarádi ve středním věku, kteří si na večírku přiznají, že nežijí tak, jak si vlastně představovali. A rozhodnou se vyřešit svou krizi provokativní hrou a plněním téměř nesplnitelných úkolů. Jak čtyřicátník zjistí, jestli je opravdovej chlap? Jak zabrání korozi svých ideálů, rozplynutí snů a scvrkávání varlat? Prvok, Šampón, Tečka a Karel se pokusí najít v sobě odvahu udělat pořádnou kravinu jako zamlada. Nebo aspoň odvahu za všech okolností říkat to, co si opravdu myslí. Kdo splní úkol, není sráč ...

„Mám obsazení snů, hereckou Ligu mistrů, a jsem přesvědčený, že film je lepší než knížka,“ říká nadšeně Patrik Hartl. „Film je o kamarádství. A taky o tom, jak těžké je někdy nepodvádět. Nejenom třeba svou ženu nebo nejbližšího přítele, ale i sám sebe. Filmový Prvok je vyprávění o odvaze udělat něco debilního, co nám připomene, že můžeme bezstarostně žít, i když máme všichni hypotéky a na krku festival problémů,“ přibližuje Hartl.

„Když jsem před lety knížku psal, představoval jsem si Prvoka jako Martina Pechláta. Je zvláštní vidět ho teď před kamerou. Mám pocit, že mi právě vylezl z hlavy,“ říká s nadšením režisér Hartl.

Filmový Prvok, Šampón, Tečka a Karel jsou Martin Pechlát, David Švehlík, Hynek Čermák a Martin Hofmann. Jejich ženské protějšky hrají Daniela Kolářová, Kristýna Boková, Jana Kolesárová, Petra Polnišová nebo Bára Poláková.

Právě na herecké obsazení je Hartl velice hrdý. Podle jeho slov nebylo snadné přizpůsobit plán natáčení tak, aby vyhovoval všem hercům, které chtěl.

„Martin Hofmann je už dvacet let mým životním souputníkem. Pracovali jsme spolu na těžkých divadelních rolích a hluboce spolu souzníme. Hynek Čermák mě zase vždycky přitahoval kombinací testosteronové tvrdosti a překvapivě křehké citovosti. Jeho komediální talent a něha pod tvrdou slupkou jsou pro roli Tečky požehnáním,“ popisuje režisér.

Patrik Hartl je v současné době nejúspěšnějším českým spisovatelem. Jeho knižní prvotina Prvok, Šampón, Tečka a Karel vyšla v roce 2012 a od té doby se prodalo na 200 000 ks. Hartlovy knihy Malý pražský erotikon, Okamžiky štěstí a Nejlepší víkend získaly ocenění Český bestseller. Jeho divadelní hry jsou dlouho dopředu vyprodané.

Filmovou píseň Romana Holého s názvem Dobrá zpráva nazpívali Dan Bárta, Vojtěch Dyk, Matěj Ruppert a Vladimir 518.

O Martinovi Pechlátovi - Prvokovi

Aniž by to sám tušil, Martin Pechlát stál přímo u samotného zrodu své postavy a jeho obsazení bylo více, než jasné. „Potkali jsme se kdysi u natáčení seriálu, a hrozně moc jsme si rozuměli. Když jsem potom začal psát tuhle knížku, představoval jsem si, že Prvok je právě Martin Pechlát,“ prozrazuje Hartl.

„Je zvláštní vidět ho teď v hotovém filmu. Mám pocit, že mi vylezl z hlavy. To je paráda,“ dodává.

O Davidovi Švehlíkovi – Šampónovi

„Šampón byla jediná role, na kterou jsem dělal kamerové zkoušky. Je to totiž velmi komplikovaná postava, musí být nejen hezoun a mít charizma, ale musí mít v sobě i křehké tajemství. To David má, ale potřeboval jsem vidět, jestli v něm bude taky velký pražský prcíř. David to zvládl skvěle,“ popisuje Hartl.

„David Švehlík je prostě idol. Snoubí se v něm přirozený sex appeal s těžko definovatelným oduševnělým tajemstvím. Jeho inteligentní jemné herectví mi připomíná dávné filmové výkony mladého Jana Kačera,“ pokračuje Hartl.

O Hynkovi Čermákovi – Tečkovi

„Kdysi jsem ho viděl v divadle v roli Stanleyho v inscenaci Tramvaji do stanice touha a on byl tak moc dobrej a tak moc vypadal jako chlap, že já jsem chtěl, aby se můj syn taky jmenoval Hynek a byl taky takovej chlap,“ říká Hartl.

„To by ale na roli nestačilo. Hynek Čermák mě vždycky přitahoval kombinací testosteronové tvrdosti a překvapivě křehké citovosti. Jeho komediální talent a něha pod tvrdou slupkou jsou pro roli Tečky požehnáním,“ doplňuje Hartl.

O Martinovi Hofmannovi – Karlovi

„Martin Hofmann je můj nejlepší kamarád už roky a roky a roky, my spolu dospíváme a zrajeme v muže. Je to moje nejbližší duše s varlaty,“ vyznává se Hartl.

„Martin je už dvacet let mým životním souputníkem. Pracovali jsme spolu na těžkých divadelních rolích a hluboce spolu souzníme. Je fascinující, že na sídlišti v pražských Bohnicích vyrostla taková herecká perla. V mém filmu nesměl chybět,“ říká jasně Hartl

 

REŽIE: PATRIK HARTL

PRODUCENTI: MARTIN PALÁN, MICK HAWK, ONDŘEJ KULHÁNEK, VOJTĚCH FRIČ

KOPRODUCENTI: PETR KUTÁČ, DAVID BLÜMEL, IVAN PILIP, MARTIN CHALUPSKÝ, SYLVA JANČOVÁ

SCÉNÁŘ: PATRIK HARTL

KAMERA: TOMÁŠ SYSEL

HUDBA: MAREK DOUBRAVA

HRAJÍ:

Martin Pechlát, David Švehlík, Hynek Čermák, Martin Hofmann, Daniela Kolářová, Kristýna Boková, Jana Kolesárová, Petra Polnišová, Barbora Poláková, Radek Jiříček, Martina Hekerová, Antonín Mašek, Hana Vagnerová, Begum Burian, Zuzana Norisová, Tomáš Maštalír, Miroslav Lhotka, Petra Hřebíčková, Kryštof Hádek, Berenika Kohoutová

alt

Komedie Patrika Hartla „Prvok, Šampón, Tečka a Karel“ vstoupí konečně do kin 29. července 2021. První zájemci měli šanci předběhnout oficiální premiéru již 16. července na veřejné předpremiéře filmu v letním amfiteátru Lochotín v Plzni.

Zkrátit si čekání na film lze od letošního jara i poslechem audioknihy. První audiokniha Patrika Hartla, která kdy vyšla je právě román „Prvok, Šampón, Tečka a Karel“. Audioknihu načetl Martin Hoffmann, který si ve filmu zahrál postavu Karla.

Nahořklá groteska o čtyřech kamarádech, kteří se rozhodnou řešit svou krizi středního věku provokativní hrou. Při setkání na třídním srazu dvacet let po maturitě dojdou k závěru, že jejich životy jsou na hony vzdálené představám, které o nich měli na gymnáziu. A tak si společně vymyslí úkoly pro osvěžení dávné odvahy a svobodomyslnosti. Co je náročnější? Svléknout se na veřejnosti donaha, nebo říkat za všech okolností pravdu?

alt
Aktualizováno Neděle, 18 Červenec 2021 08:29
 

Reklama

Banner