Novinky

Masáže Sabai - udělejte ještě dnes, něco pro pohodu své duše a těla. SABAI je thajský výraz pro pohodu a relaxaci. Odpočinek a čas věnovaný vlastní regeneraci, který mohu sdílet sám nebo s někým blízkým. Koncepce masáží Sabai vychází z tradiční východní péče o tělo, která se za tisíce let nezměnila a díky zdravotním benefitům je v dnešní době stále populárnější.

Amedeo Modigliani: věčný umělec a rozervaný bohém PDF Tisk Email
Pondělí, 06 Prosinec 2010 23:00

Portrait of Jeanne Hebuterne

Amedeo Modigliani se narodil v roce 1884 v Livornu v Toskánsku ve staré židovské rodině. Otec byl směnárníkem, ale jeho obchod zkrachoval a jeho rodina žila v chudobě. Modigliani odmala projevoval umělecké sklony.

 

Amedeo Modigliani se narodil v roce 1884 v Livornu v Toskánsku ve staré židovské rodině. Otec byl směnárníkem, ale jeho obchod zkrachoval a jeho rodina žila v chudobě. Modigliani odmala projevoval umělecké sklony.

V letech 1898 až 1900 navštěvoval malířské dílny Guglielma Micheliho, který byl v té době nejlepším malířem Livorna a naučil se malovat především v malířském stylu 19. století. Přestože jeho mistr nejraději maloval v krajině, Modigliani preferoval prostředí kaváren a restaurací.

Svá studia u Micheliho však Modigliani musel přerušit, protože onemocněl tuberkulózou. Po uzdravení se přestěhoval do Benátek a navštěvoval Institut di Belle Arti. Zde se  poprvé seznámil s drogami – začal kouřit hašiš a navštěvovat podniky pochybné pověsti, kde hledal uvolnění i inspiraci. Podle vzoru svých současníků se také zajímal o filozofii dekadence Baudelaira a existencialismu Nietzscheho. Oblíbil si hlavně básníka hraběte de Lautrémonta, jehož sbírku Les Chants de Maldoror se dokonce naučil nazpaměť. Tato sbírka pravděpodobně rovněž formovala myšlení mladého Modiglianiho, stejně jako později myšlení surrealistů, kteří tuto básnickou sbírku považovali za nejvýznamnější text surrealismu.

V roce 1906 se Modigliani rozhodl odejít do Paříže, aby byl ve středu tehdejšího uměleckého světa. Zde vytvořil svá nejvýznamnější díla. Mezi svými kolegy byl znám spíše jako poněkud rezervovaný a nespolečenský mladík, oblečený v hnědých manšestrových kalhotách, purpurové šále a velkém černém klobouku. Z uhlazeného a odměřeného umělce se ale postupně stal pravý pařížský bohém. Byl však také silně závislým na absintu a hašiši. Na pitkách s ostatními umělci se často svlékal do naha a svými nekonečnými řečmi obtěžoval ostatní. Stával se však také pomalu jakousi legendou, tragickou postavou prokletého umělce trpícího pro svoje umění.

Modiglianiho prodloužené, hladké obrysové linie a nehybná krása jeho modelů dodávaly jeho obrazům osobitou lyričnost, jejíž základ tvořila sugestivní barevnost. Elegance stylu Modigilianiho vnesla do expresionismu zcela nový prvek jemného erotična.

3. prosince 1917 se konala v pařížské galerii Berthe Weillové Modiglianiho první samostatná výstava. Vystavené akty však pobouřily samotného šéfa pařížské policie, který několik hodin po otevření nařídil výstavu ukončit, jeho úspěch se však šířil dál a byl ve své tvorbě stále úspěšnější.
Modiglianiho zdraví se však znatelně zhoršovalo, jeho životní návyky si začaly vybírat krutou daň. Modigliani zemřel 24. ledna 1920 v Paříži. Příčinou jeho smrti byla tuberkulózní meningitida kombinovaná chudobou, únavou, přepracováním, drogovým návykem a alkoholismem. Jeho díla však žijí dál a vy si je můžete prohlédnout.

Galerie Vernon ve spolupráci s OBECNÍM DOMEM připravila unikátní výstavu Amedea Modiglianiho, která bude otevřena od 9. 12. 2010 do 28. 2. 2011 v prostorách pražského Obecního domu.

Kurátorkou výstavy je Serena Baccaglini, která má za sebou řadu významných projektů. Uspořádala například osm velkých výstav Pabla Picassa ze sbírky Lucia Bose.

Výstava představí Modiglianiho hlavně jako italského umělce, i když samozřejmě s přihlédnutím k tomu, že patřil k předním osobnostem „pařížské školy“ počátku 20. století.

Projekt je pozoruhodný tím, že přináší velké množství studijních i definitivních kreseb, které významným způsobem přispějí k pochopení celého vývoje jeho tvorby. Další důležitou složkou se stanou unikátní fotografie a rozmanité dokumenty.

"Důležitost výstavy a její dopad z historického pohledu si uvědomuji až nyní, v průběhu její realizace. Modigliani pro mě znamená eleganci, tajemství, úspěch i lidskou tragédii. V díle Amedea Modiglianiho je skryt italský šarm, který v určitém smyslu cítíme také z pražské architektury. Jeho výstava v pražském Museu Kampa… to je pro mě, jako kdyby Armani připravil módní přehlídku na Karlově mostě," řekla organizátorka výstavy a ředitelka galerie Vernon  Monika Burian Jourdan.

Aktualizováno Pátek, 14 Leden 2011 09:37
 

Reklama

Banner