Novinky

Wellness centrum Bruntál není zcela klasický plavecký areál. V bazénech narazíte na zajímavost v podobě slané vody. Slaná voda je v bazénech použita především díky jejich antiseptickým účinkům. Voda uvnitř bazénu tak pro desinfekci neobsahuje chlor, ale soli, což činí bazén přístupný i zájemcům z řad alergiků.
Televizní moderátor Jakub Železný vydal knihu křehkých příběhů o ženách PDF Tisk Email
Čtvrtek, 03 Listopad 2022 14:45

alt

Ke čtenářům se dostává beletristická prvotina respektovaného televizního moderátora, novináře a pedagoga Jakuba Železného. „Kinského zahrada“ (Mladá fronta, 279 Kč) je povídkovou knihou s velkou duší. Na pozadí tajuplné a kouzelné pražské Kinského zahrady se odehrává 12 příběhů žen. Jejich osudy budou leckomu blízké, leckdo může mít pocit, že je sám zažil, nebo je zná z blízkého okolí.

Jsou totiž o vztazích a dokazují, že ty byly, jsou a budou vždy komplikované. „Kinského zahrada“ je výjimečnou knihou pro svůj obsah i možnost pohlédnout na ostříleného novináře, který se zabývá 30 let převážně politickým zpravodajstvím, jako na člověka s velkým srdcem a pochopením.

alt

Zahradu Kinských si Jakub Železný jako dějiště svých příběhů nevybral jen pro její romantická zákoutí a atmosféru. Rozkládá se totiž v jeho rodné čtvrti – v městské části Praha 5. „Řada postav v té knížce má reálný předobraz. Ačkoliv vznikly i v mojí fantazii, atmosféra Smíchova a zdejších sadů mě inspirovala a podnítila,“ říká Jakub Železný. „Příběhy jsou, jednoduše řečeno, o složitých věcech. O tom, jak jemné je předivo vztahů mezi muži a ženami. Věřím, že každý, kdo někdy opravdu prožíval vztah, skutečně prožíval, v nich najde, když ne odpovědi, tak určitě otázky, které si tehdy sám kladl,“ vypráví autor.

V povídkách se čtenáři potkají se ženami, jejichž příběhy se odehrávají v různém čase - před revolucí i po ní, v současnosti, a tak trochu i v budoucnosti. Každá je jiná, přesto jsou si podobné. Jako vztahy. Psány jsou z různých úhlů pohledu, přesto je spojuje určitá komunikační strategie a samozřejmě… Kinského zahrada. A snad i pár tajemství, která čekají, až je čtenář sám objeví.

Knihu ilustrovala Ilona Polanski z oceňovaného tvůrčího dua Tomski & Polanski, Vysoká umělecká kvalita ilustrací, ale především jejich specifické ladění, vstupují do autorových příběhů jako další rozměr, jako neoddělitelná součást.

JAKUB ŽELEZNÝ (*1973)

Jakub Železný je český novinář a pedagog. Od počátku 90. let působí převážně v médiích veřejné služby, nejprve v Českém rozhlase, posledních více než 20 let ve zpravodajství České televize, kde moderuje hlavní zpravodajské relace. Přednáší na Fakultě sociálních věd Univerzity Karlovy. Je synem spisovatelky Marty Davouze (1945-2018), kmenové autorky MF, kde nedávno vyšla knížka z její pozůstalosti – „Pohádky pro deštivé prázdniny“.

alt

Aktualizováno Sobota, 05 Listopad 2022 16:14
 

Reklama

Banner