Novinky

Lázeňský areál Sanatorií Klimkovice se rozkládá v lesnaté krajině na úpatí Nízkého Jeseníku, v krásné přírodní scenérii s výhledem na panorama Beskyd. Vyhledáván je lázeňskými hosty především pro léčebné koupele ve zdejší unikátní jodobromové vodě, tzv.”solance”, která má všestranné léčivé účinky na lidský organismus. Napomáhá při léčbě pohybového ústrojí, nemocí neurologických i gynekologických, a příznivě též působí na cévní systém. Sanatoria slouží hostům od roku 1994 a svým moderním pojetím se zcela vymykají představě klasických lázní.

Divadlo Archa propojuje své umělecké i vzdělávací aktivity v nově vzniklém Centru dokumentárního a sociálně-specifického divadla PDF Tisk Email
Středa, 18 Květen 2022 04:41

alt

 

Pražské Divadlo Archa vytvořilo Centrum dokumentárního a sociálně-specifického divadla, které propojí všechny jejich umělecké a vzdělávací aktivity. V sezóně 2021/22 Centrum představí hned několik novinek. Například projekt Divadlem k demokracii, který zahrnuje inscenace Archy nebo sérii dílen pro pedagogy a studenty.

Dále třeba program Artists in War, který má za cíl propojovat ukrajinské a české umělce. Další novinkou je také odborná metodologická příručka režisérky Jany Svobodové s názvem Sociálně-specifické divadlo v praxi/zapojování neprofesionálů do kreativního procesu, které vyšla v anglickém jazyce a je také zdarma dostupná on-line.

„Divadlo Archa otevírá prostor pro rozvoj scénického umění, který se zabývá autentickými zdroji. Typ divadla, jenž odborná veřejnost nazývá dokumentárním nebo sociálně-specifickým, prosazujeme od roku 2003, kdy jsme zahájili dlouholetou práci v uprchlických táborech v České republice. Divadelníci vytvořili v průběhu let způsob práce, který zve skutečné lidi, reprezentanty určité skupiny, do kreativního procesu,“ říká Jana Svobodová, divadelní režisérka a průkopnice dokumentárního divadla v ČR.

Divadlem k demokracii:

Projekt, jenž odstartoval v lednu letošního roku a skončí v říjnu 2023, je zaměřený na propojení divadelní tvorby a demokratického vzdělávání. Je orientovaný na rozhodovací procesy při kolektivní tvůrčí činnosti, schopnost vnímat soudobou tvorbu, toleranci a otevřenost k neznámému.

Součástí projektu je i pět inscenací Divadla Archa, které reprezentují způsob tvorby založený na týmové práci, respektu k názorům členů skupiny a prostředí pro rozvoj osobnosti každého účastníka.  Jedná se o inscenace Žlutá tma (Petra Nikl), Ti, kdo mluví sami za sebe (Jana Svobodová a kol.), Virtual Ritual (Jan Mocek), Kůrovec (Amálie Poledníčková a kol.), Zbytečnosti (Spielraum Kollektiv).

Tvůrci jednotlivých inscenací přizvou studenty a žáky do tvůrčího procesu formou dílny nebo kreativní debaty. Společně pak zkoumají principy rozhodování, tolerance a spolupráce.

Dalšími činnostmi Divadla k demokracii jsou série dílen pro pedagogy a studenty přímo v divadle nebo v pak jednotlivých školách.

Artists in War:

Zesilte hlas umělce – nechte příběh slyšet!

Divadlo Archa je členem mezinárodní platformy, která vytváří prostřednictvím autentických příběhů most mezi ukrajinskými a českými umělci. Reaguje tak na potřebu kulturního domu Jam Factory z ukrajinského Lvova, který svou aktivitou podporuje místní umělce. Archa přichází s projektem, který umožní dialog vždy dvou umělců, jednoho z Ukrajiny a druhého z Čech.

„Naše myšlenka vychází z dlouhodobých zkušeností z práce v uprchlických táborech, kde mnoho lidí, kteří utekli před válkou, nemělo žádný hlas. Jejich životy přerušila válka. Jako divadelníci jsme vyvinuli velmi intimní způsob, jak mohou místní umělci vytvořit atmosféru důvěry s člověkem, který se nachází v životní krizi,“ říká k tomu ředitel Divadla Archa Ondřej Hrab.

Jana Svobodová: Sociálně-specifické divadlo v praxi/zapojování neprofesionálů do kreativního procesu

Jedná se o první odbornou publikaci, jenž představuje systém jednotlivých kroků při práci s lidmi, kteří nejsou profesionály. „V této praktické příručce se dělím o své osobní objevy, které jsem spolu se svými kolegy-divadelníky učinila v průběhu posledních dvaceti let. Popsaný sled cvičení, her a dalších postupů byl vyzkoušen na mnoha workshopech, v nejrůznějších prostředích, při práci s rozličnými skupinami lidí,“ uvedla autorka. Tato metodologická příručka je určena divadelním profesionálům, amatérům, učitelům, sociálním pracovníkům a všem, kteří by chtěli touto metodikou rozšířit a obohatit svou vlastní praxi. Publikaci zatím vyšla v anglickém jazyce, na české verzi se pracuje.

„Bylo velmi příjemné a snadné číst tuto knížku. Je napsána velmi srozumitelně, kapitoly jsou krátké a věcné. Líbil se mi jak obsah, tak i forma, jakými byly objevy popsány. Skvělý nápad zařadit fotografie i videa jako součást textu. Příručka je koncipována tak, že se v ní každý, kdo má zájem, může snadno orientovat,“ říká Lise Grimelund-Kjelsen, ředitelka divadla Teater Leikhus v norském Oslu.

„Po letech práce na rozvoji takzvaného sociálně-specifického divadla vytvořila Jana Svobodová tuto praktickou příručku, která popisuje její inovativní přístup a obsahuje řadu nástrojů a technik, které používá. Nabízí jedinečný vhled do stále uznávanějšího a důležitějšího způsobu tvorby dokumentárního divadla, který je založen na principu sdílené zkušenosti a využití kreativity všech zúčastněných,“ napsal o příručce Robert Palmer, mezinárodní kulturní expert a bývalý ředitel Demokratické správy, kultury a diverzity v Radě Evropy.

Metodologická příručka je k přečtení zde: http://janasvobodova.art/

K dalším aktivitám nově vybudovaného Centra patři již zavedené projekty Divadla Archa jako je Mezinárodní letní škola divadla v sociálním kontextu, Mezinárodní festival dokumentárního divadla Akcent nebo projekt What’SAP – Exchange of Social Art Practices, jenž má za cíl podpořit mladé umělce v práci s různými sociálními skupinami a dát jim možnost vytvořit vlastní inscenaci.

https://www.divadloarcha.cz/cz/

Aktualizováno Středa, 18 Květen 2022 05:20
 

Reklama

Banner