Novinky

Království PRINCE OF WELLNESS velkolepě oslavilo 3.narozeniny. Akce se zúčastnila řada celebrit a nemohla chybět přítelkyně samotného Prince, kterou je naše nejvnadnější moderátorka Aneta Christovová. Při této příležitosti byly otevřeny dvě nové masážní místnosti a tým se rozrostl nejen o skvělou masérku z Bali – Ayu, ale také o ayurvédského experta ze Srí Lanky – Chamila.

Tragédie Caesar na prknech DIVADLA NA VINOHRADECH. PDF Tisk Email
Neděle, 20 Březen 2011 18:45
Dne 15.3. proběhla dlouho očekávaná premiéra tragédie Williama Shakespeara CAESAR pod režijní taktovkou Martina Stropnického, který do původního textu poměrně razantně zasáhl, aby docílil aktuálního kontextu.
 

S premiérou Caesara se na jeviště Divadla na Vinohradech opět dostává politické téma. Tragédie mužů na houpačce moci od Williama Shakespeara. Hru o krvavém konci největšího z Římanů a o všech důsledcích spojených s tímto nejslavnějším atentátem v dějinách lidstva uvádíme v novém, moderním překladu Martina Hilského a úpravě Martina Stropnického.

Julius Caesar je jednou z nejlepších politických tragédií, dnes bychom spíš řekli politickým thrillerem. Je to strhující akční i psychologické drama, které je zároveň inscenačně velmi náročné. Zdá se, že právě dnes přichází opět jeho čas. A není to jen radostné zjištění! Vždyť divadlo, jak říká Hamlet hercům, nastavuje světu „zrcadlo".

Naši inscenaci jsme nazvali jednoduše Caesar. Titul evokuje nejen skutečnou historickou postavu, ale zároveň slova císař i césarismus, tedy diktaturu, která si hraje na demokracii. Taková je i diagnóza politického stavu v Shakespearově hře i společnosti a nutno říct, že v ní touto „nemocí" zdaleka netrpí jen Caesar.

Navzdory závažnosti otázek, jež tragédie klade, není její vyznění bezútěšné. Je v ní prostor i pro nadsázku, ironii a samozřejmě katarzi.
Shakespeare napsal Julia Caesara bezprostředně před Hamletem - obě hry mají mimochodem mnoho společného. Služebníci lorda komořího tímto titulem úspěšně zahájili 21.září 1599 provoz svého nového divadla Globe, čili Svět. Od té doby se svět změnil k nepoznání, a přesto je zarážející, jak zůstává v podstatě stále stejný.

Režie: Martin Stropnický
Hrají: Pavel RÍMSKÝ, Jan ŠŤASTNÝ, Ivan ŘEZÁČ,  Daniel BAMBAS, Jiří HOLÍK, Lukáš PŘÍKAZKÝ, Filip TOMSA, Jan HOFMAN j.h., Jiří. DVOŘÁK, Jiří ČAPKA, Jaromír MEDUNA, Daniela KOLÁŘOVÁ, Jana STRYKOVÁ, František SKOPAL j.h.,  Pavel NOVÝ

Aktualizováno Neděle, 20 Březen 2011 19:06
 

Reklama

Banner