Novinky

Každá žena si přeje vypadat krásně. Mít moderní účes, přirozený make-up a stylové nehty. Současná hektická doba nás nutí, že veškerý volný čas věnujeme spíše práci a nezbývá nám chvilka pro sebe sama.

Nejlepší šunka na světě? Jamón! PDF Tisk Email
Čtvrtek, 29 Červenec 2021 06:00

Jamón – španělská šunka patří k nejdražším a nejlepším na světě

Sušená šunka jamón je zcela jistě jednou z nejoblíbenějších španělských pochutin. Jamón ale není jenom jeden, vaše chuťové pohárky můžete provést celou degustací, stejně jako u vína, které by k této lahůdce nemělo nikdy chybět. Jak se tedy zorientovat v jednotlivých jamónech tak, abyste si vybrali ten pravý pro vás?

Jamón – španělská šunka patří k nejdražším a nejlepším na světě


Jamón serrano vs. jamón iberico
Hlavním dělítkem je druh prasat, ze kterých se sušená šunka vyrábí, ty jsou dva – jamón serrano z bílého vepře a jamón ibérco z černých iberských prasat.
Jamón serrano je šunka z bílých prasat patřící do podobné kategorie jako italské prosciutto nebo portugalské presunto. Vcelku ji poznáte podle světlého kopýtka, na talíři podle světlejší barvy, tuk je více oddělen od masa a mramorování je méně výrazné. To má za výsledek jemnější chuť, která nepřetrvává na jazyku.
Naproti tomu jamón ibérico se vyrábí z černých iberských prasat a jedná se o světový unikát.  Přezdívá se jí také pata negra, podle černého kopýtka, které toto polodivoké prase má. Samotná šunka se vyznačuje intenzivní tmavou rubínovou barvou a mramorováním zdravého nasyceného tuku. Chuť tohoto jamónu je výrazná a dlouhotrvající.

Jamón – španělská šunka patří k nejdražším a nejlepším na světě

Dělení jamónu ibérico

Samotný jamón ibérco se dělí velice specificky, a to dle způsobu života a stravy prasat.

- Jamón ibérico de bellota je tou nejdražší a nejexkluzivnější šunkou na světě. Iberská prasata se volně pasou v dubových hájích a v období od září do února se živí výhradně žaludy. Tomuto způsobu výkrmu se říká „montanera“. Takováto šunka zraje alespoň 36 měsíců.

- Jamón ibérico de recebo je šunka z prasat, které během montanery nedosáhla požadované váhy a je třeba je dokrmit běžným organickým krmivem.

- Jamón ibérico de cebo se vyrábí z vepřů krmených běžným způsobem a zraje 24 měsíců.

 

Jamón ibérico de bellota, Montellano, 14 800 Kč

Jamon Iberico de Bellota, šunka s kostí, 8kg | edelikatesy.cz

 

Dělení jamónu serrano

U světlého jamónu je třeba kontrolovat označení původu, pouze tak máte jistotu, že je šunka vyrobena z nejvhodnějších a nejtypičtějších oblastí a splňuje přísné podmínky pro způsob a dobu zrání. Při výběru byste tedy měli hledat označení D.O. jamón de Trevélez nebo jamón de Teruel
Dále se pak dělí dle doby zrání:

- Paleta – přední plec, doba zrání kolem 10 měsíců

- Hembra – doba zrání kolem 9-12 měsíců

- Bodega – doba zrání 9-12 měsíců- Reserva – doba zrání 12-15 měsíců

- Gran reserva – doba zrání 15-24 měsíců

 

Jamón serrano de Trevélez, Jamones se Juviles, 3 990 Kč

Jamón Serrano Trevélez, 100% Natural, jamon with bone, Jamones de Juviles, 17-20 moths, cca 8 - 8,5kg | edelikatesy.cz

 

Jak si tedy jamón vybrat?
Dle chuťových preferencí si můžete zvolit mezi jemnějším serrano nebo intenzivnějším ibérico.Kupujete-li jamón vcelku, je lepší zvolit zadní kýtu (jamón) než přední kýtu zvanou paleta, ta obsahuje méně masa a je náročnější na krájení, jelikož obsahuje kosti.V případě jamónu je pravda, že čím větší, tím lepší. Větší kus kýty s dostatečným množstvím tuku umožňuje delší dobu zrání a lepší chuťový zážitek. Nejkvalitnější jamóny se prodávají o váze kolem 8 kg.

Aktualizováno Čtvrtek, 29 Červenec 2021 06:08
 

Reklama

Banner