Novinky

Orlické hory a Podorlicko jsou opravdovým klenotem pro všechny, co hledají klid, únik od stresu a krásnou přírodu. Můžete tu dovádět jako malé děti a zkoušet věci, které by vás ani ve snu nenapadly – třeba takové zimní přírodní wellness v podobě rychlé koupele v řece Orlici u Zemské brány.
Světový den chleba a pečiva: Pro české pekaře je letošní rok náročný PDF Tisk Email
Sobota, 22 Říjen 2022 19:45

alt

Již 16. října oslaví pekaři Světový den chleba a pečiva. Letošní rok je pro tuzemské výrobce pečiva z existenčního hlediska obzvláště obtížný a několik z nich už muselo  ukončit svůj provoz. Na vině je extrémní zdražení pohonných hmot, plynu a vstupních  surovin.

 

Velkoobchodní cena 1 kg konzumního chleba z pekáren meziročně vzrostla o 32,2 %, cena  pro spotřebitele pak dokonce o 38,2 %. Tento trend jsme mohli sledovat napříč všemi zeměmi  EU, přičemž nárůst cen pečiva v Česku byl v rámci celé Unie 9. nejvyšší.

„Letošní rok bylo pro náš obor kritický. V souvislosti s razantním nárůstem cen vstupních  surovin a pohonných hmot byly pekárny nuceny zvýšit své prodejní ceny pro odběratele,  přesto toto zvýšení cen dosud nepokrylo nárůst nákladů,“ říká Bohumil Hlavatý, výkonný  ředitel Svazu pekařů a cukrářů v ČR, a dodává: „Průměrná čtyřčlenná rodina v ČR minulý  rok utratila za pečivo cca 1200 Kč měsíčně, aktuálně je to 1600 Kč. Pečivo přesto netvoří  dominantní složku výdajů Čechů, např. za tabákové výrobky v loňském roce utratili  čtyřnásobně více a podobné je to i u alkoholu.“


alt

Do cen potravinářských výrobků se promítá obrovský nárůst cen energií „Jako jediný účinný nástroj, jak energetickou krizi v tuto chvíli zvládnout, vidím zastropování  cen energií pro všechny podniky bez rozdílu – malé, střední i velké. Apelujeme na vládu, aby  připravila společně takové řešení, aby podpora pro velké podniky napříč Evropou byla  srovnatelná, spravedlivá a neznevýhodňovala země, které nemají tak silné národní rozpočty,“ říká prezidentka Potravinářské komory České republiky Dana Večeřová.

Ekonomická situace se začíná dotýkat velkého množství spotřebitelů „Tíživá ekonomická situace se týká stále větší skupiny spotřebitelů. Proto začínají vyhledávat  levnější zboží prakticky v celém sortimentu, včetně pekárenských výrobků. Jsem ale  přesvědčen, že jde jen o krátkodobou krizi způsobenou hlavně vnějšími faktory. Byla by proto  obrovská škoda, kdyby jejím následkem došlo k omezení sortimentu pekárenských výrobků  v obchodech,“ říká Tomáš Prouza, prezident Svazu obchodu a cestovního ruchu ČR.

16. říjen – Světový den chleba a pečiva
Světový den chleba a pečiva vyhlásila Mezinárodní unie pekařů a cukrářů (UIBC). Svátkem  základní lidské potraviny se přihlásila k 16. říjnu, který v roce 1945 vyhlásila Organizace  spojených národů pro výživu a zemědělství (FAO) jako den boje proti hladu. Světový den  chleba se slaví v řadě zemí, včetně České republiky, zpravidla formou odborných konferencí  a osvětových akcí, dnů otevřených dveří v pekárnách, ochutnávkami chlebového sortimentu,  setkáváním pekařů a propagací chleba jako základní a nepostradatelné lidské potraviny. U  příležitosti Světového dne chleba a pečiva byly spuštěny nové webové stránky – www.svetovydenchlebaapeciva.cz.

alt

O Svazu pekařů a cukrářů v ČR
Svaz pekařů a cukrářů v České republice, z. s. (SPaC ČR), je potravinářské profesní sdružení,  které hájí zájmy firem podnikajících v pekařském a cukrářském oboru a podporuje jejich  činnost. V současné době sdružuje 130 členů – pekáren a cukráren, dodavatelů strojního  zařízení, surovin, služeb a potravinářských škol.

Zdroj: www.svazpekaru.cz

Aktualizováno Sobota, 29 Říjen 2022 12:27
 

Reklama

Banner