Novinky

Namíchejte si svůj peeling: Aquapalace Praha otevřel první peelingový bar v Česku. Odstraňuje odumřelé buňky i prokrvuje pokožku – peeling je doslova balzám na duši pro naše tělo. Jenže jak si vybrat ten pravý, aby vyhovoval vaší pokožce? V Aquapalace Praha přišli s řešením – můžete si zde namíchat vlastní peeling optimální pro vaši pokožku.

Jak tvořit s Jesmonite originální doplňky pro váš moderní domov? PDF Tisk Email
Pondělí, 13 Červen 2022 08:33

alt

Terrazzo, colour blocking nebo mramorování jsou tři nejoblíbenější techniky tvoření výrobků z ekologické pryskyřice Jesmonite. S ekologickou licí hmotou Jesmonite se v Česku seznamuje stále více kreativních hobby tvůrců. I když k nám přišla z Anglie teprve nedávno, stala se oblíbeným materiálem pro domácí tvoření moderních bytových doplňků, kterým stále vládne minimalistický skandinávský styl. Už jste vyzkoušeli, jak jednoduché je pracovat s Jesmonite? Originální nadčasová dekorace vašeho domova určitě neujde pozornosti rodiny ani návštěv.

alt

Představujeme 3 nejoblíbenější techniky tvoření DYI výrobků s Jesmonite
Ze stavební hmoty hobby trendem
Jesmonite je licí hmota, která vznikla původně pro účely stavebního průmyslu jako lehčí alternativa betonu. Vyvinuta byla v Anglii už více než před 30 lety a od té doby se stále aktivně používá. Věděli jste, že například celé zábavní parky jsou vyrobeny právě z tohoto materiálu? Díky svým vlastnostem získala ale oblibu i mimo stavební obor. Máte-li správnou formu, můžete z Jesmonite vyrobit prakticky cokoliv. Proto je tato hmota tak oblíbená i pro výrobu kulis pro divadlo i film. Své využití našla díky své lehkosti úspěšně i v umění – existují celé plastické obrazy vyrobené z této hmoty, kdy váha díla již není překážkou k zavěšení na zeď.
V poslední době však tato ekologická hmota získala popularitu mezi designéry a výrobci bytových doplňků a dekorací. Designéři z ní vyrábí svítidla, květináče, vázy, mísy a další drobné dekorace do domů a bytů.
Ekologická hmota zaručuje bezpečné tvoření
Jesmonite je tzv. eko-pryskyřice, dvousložková licí hmota. Jejím základem, na rozdíl od křišťálové pryskyřice, jsou složky na vodní bázi. Jedná se o akrylovou tekutinu a minerální základ. Tyto složky se pak společně smíchají v konkrétním poměru, který je potřeba pečlivě odvážit. Přebytečnou hmotu před ztvrdnutím je tak možné bez obav rozmýt vodou a vypustit přímo do odpadu. Tato hmota navíc nelepí, nijak nezapáchá a rychle tvrdne. Je bezpečná i pro tvoření s dětmi.
Jak doma pracovat s Jesmonite a co z ní vyrobit?
Na rozdíl od křišťálové pryskyřice Jesmonite tvrdne opravdu rychle. Při tvoření tedy není času nazbyt. Nejdříve je třeba hmotu navážit za dodržení správného poměru. Pak stačí jen v kelímku hmotu rozmíchat, obarvit dle libosti, nalít do připravené formy a s citem vyklepat bublinky. Už za půl hodiny můžete z formy opatrně vyjmout svůj originální výrobek. Ten pak potřebuje dalších 24 hodin do úplného vytvrzení na vzduchu. Ideální je ho položit navrch formy a do druhého dne si ho nevšímat.
Drobné bytové dekorace jsou to, co si pro začátek z Jesmonite můžete v pohodlí domova snadno vyrobit. Potřebujete k tomu pouze vhodnou silikonovou formu. Ta je stejná jako forma pro křišťálovou pryskyřici. Můžete si vyzkoušet vytvořit různé podtácky, talířky, stojánky na svíčky, misky nebo třeba krabičky či malé květináče na skalničky, a to v různých barvách a dekorech. Z hmoty Jesmonite AC100 můžete vyrobit dokonce i krásné originální šperky.

alt

3 nejoblíbenější efekty zdobení výrobků z Jesmonite
Na první pohled se může zdát, že kvůli neprůhlednosti má tato eko-pryskyřice ve srovnání s křišťálovou pryskyřicí mnohem omezenější možnosti zdobení. To je ovšem velký omyl! S Jesmonite se otevírá zcela nový svět kreativních příležitostí.
Terrazzo efekt
Instagramu vládne v posledních měsících právě terrazzo. Je inspirovaný klasickým vzorem dlažby používaným na povrchy teras. Složení této dlažby je dáno barevnou kombinací zlomků mramoru, žuly, skla a dalších zbytkových materiálů, které se zamíchají do betonu nebo epoxidu. Tento dekor a materiál je oblíbený pro svoji trvanlivost i to, že díky nepravidelnosti vzoru na ní nejsou viditelné skvrny a škrábance.
„Dnes se tento dekor na výsluní hřeje zejména díky tomu, jak je variabilní. Díky různorodé velikosti a barevnosti částic se může skvěle přizpůsobit jak klasickému, tak modernímu interiéru. Tím, že v sobě vždy skrývá více různých barev či odstínů, pomůže dobře provázat jednotlivé prvky v interiéru,“ komentuje Zuzana Dobšíčková, kreativní ředitelka Korálky.cz. Pro docílení terrazzo efektu budete do licí hmoty přimíchávat tzv. chipsy, ztvrdlé barevné kousky hmoty. Po vyjmutí výrobku z formy pak smirkovým papírem povrch zbrousíte, aby terrazzo vyniklo v celé své kráse. Nakonec můžete přetřít tmelicím zátěrem.
Colour blocking
Smíchaný materiál, který lijete do formy, je hustý jak těsto na palačinky a tvrdne opravdu poměrně rychle. Proto pokud nalijete vedle sebe dvě různé barvy, tak se nepromísí. A právě díky tomu můžete dosáhnout zajímavých colour blocking efektů. Jedná se tedy o vytvoření efektu různých barevných částí na jednom výrobku. Zde se nabízí nekonečné množství možností přesně podle vašeho vkusu a potřeb. „Pro jistotu doporučujeme vždycky nalít jednu barvu a nechat ji lehce zavadnout, než nalijete druhou barvu. Velice hezky vypadá kombinace pestré barvy a přirozené světlé barvy Jesmonite rozdělená v polovině nebo v ⅓ výrobku,“ doporučuje Zuzana Dobšíčková z Korálky.cz.
Mramorování
Dekor mramoru je opět populární už několik let. A stále to vypadá, že tenhle vzor jen tak do zapomnění neupadne. Zároveň je to skoro ten nejsnazší efekt, kterého můžete s Jesmonite dosáhnout. Stačí jednoduše do rozmíchané hmoty přidat 1–2 kapky pigmentu a velice lehce jej v kelímku promíchat. Hmotu neobarvujeme, pouze pigment takto dostaneme na různá místa. A pak stačí lít do formy. „Sami uvidíte, jestli chcete efektu ještě trochu pomoci promícháním ve formě, nebo už jste dostatečného mramorování dosáhli tím, jak jste hmotu nalili,“ říká kreativní ředitelka Korálky.cz, Zuzana Dobšíčková. Když už se vám barevné ladění ve formě líbí, vyklepejte bublinky a můžete se těšit na výsledek.

alt

Návod na tvoření s Jesmonite: Krok za krokem za stylovým mramorovým podtáckem
Příprava pomůcek
K práci budete potřebovat silikonovou formu, do které budete hmotu lít, a také nejlépe digitální váhu, na které si odměříte poměr jednotlivých složek. Pro rozmíchání hmoty stačí obyčejné papírové kelímky a špachtle. Pokud budete chtít hmotu obarvit, potřebujete Jesmonite pigment. Chcete-li pak finální výrobek brousit, hodí se vám smirkový papír nebo brusná houba. Pro práci doporučujeme pořídit si pracovní podložku. I když se hmota dá lehce smýt, je lepší mít prostor pro tvoření „pojištěný“, abyste si zbytečně neumazali nábytek.
Příprava hmoty
Tekutou i sypkou hmotu si odvažte podle daného poměru. Hmota Jesmonite označena jako AC100 má poměr složek 2,5 : 1, sypká k tekuté. Snazší je postupně přisypávat sypkou složku do tekuté. Pečlivě je promíchejte špachtlí nebo metličkou. Pozor, hmota tvrdne opravdu velice rychle! Na rozdíl od křišťálové pryskyřice nepotřebuje žádný čas na ustálení. Je tedy potřeba na to myslet a pracovat s množstvím hmoty přiměřeným efektu, kterého chcete dosáhnout. Tvrdnutí můžete o několik minut oddálit, pokud do hmoty přimícháte retardér. V případě, že vytváříte dvoubarevný tácek, smíchanou hmotu rozdělte na dvě poloviny do dvou kelímků.
Práce s pigmenty
Jesmonite pigmenty jsou opravdu velmi výrazné a syté. Není proto potřeba pigmentu do hmoty nakapat mnoho. Již jedna dobře rozmíchaná kapka dokáže obarvit celé množství hmoty, které potřebujete na výrobu jednoho podtácku. Maximální poměr pigmentu ve hmotě by měl být 2 %, jinak hrozí problematické vytvrdnutí. Pro dokonalé obarvení hmoty doporučujeme používat pouze pigmenty Jesmonite.
V případě, že tvoříme dvoubarevný tácek, rozdělíme rozmíchanou hmotu na dvě poloviny. Jednu obarvíme pigmentem tak, abychom získali sytou barvu. Pro dosažení efektu mramoru vám stačí do kelímku kápnout jednu kapku pigmentu. Míchátkem pak lehce pigment vmíchejte, tak abyste celou hmotu souvisle neobarvili.
Lití do formy a vyklepání bublinek
Do formy nalejte postupně obě různě obarvené hmoty. Prvně sytou, kterou necháme lehce zatvrdnout, po té mramorovanou. Hmotu nalévejte opatrně, aby se barvy nespojily. Po nalití do formy je třeba pečlivě vyklepat bublinky. Ideální je mít formu položenou na podložce, díky které půjde snadno nadzvednout. Zdvihněte ji cca 10 cm nad pracovní plochu a opatrně nechte spadnout dolů (samozřejmě tak, aby se hmota nevylila). Toto několikrát zopakujte. Bublinky by se díky tomu měly uvolnit a vystoupat skrz hmotu nahoru.
Doba tvrdnutí Jesmonite záleží vždy na množství hmoty, které máte ve formě použité. Pokud se jedná o malou/tenkou formu, můžete výrobek opatrně vyjmout již po 30 minutách. Změnu uvidíte na první pohled, hmota totiž zmatní ve chvíli, kdy ztvrdne. Je důležité výrobek vyndat z formy včas. Tvrdne totiž na principu odpařování vody, a pokud byste ho nechali ve formě příliš dlouho, opotil by se a zůstaly by na něm skvrny. Proto je dobré ho vyjmout a položit na formu, aby kolem něj mohl volně proudit vzduch. Plně vytvrdlý bude výrobek až za 24 hodin.
Nelekejte se toho, že je hmota při tvrdnutí teplá. Je to standardní chemická reakce, neudělali jste žádnou chybu.
Ošetření finálního výrobku
Jesmonite pigmenty jsou vyrobeny na organickém základě. To znamená, že nejsou odolné UV záření. Proto nedoporučujeme barevné výrobky používat v exteriéru nebo je vystavovat přílišnému slunečnímu svitu. Pokud chcete svůj výrobek dotáhnout k dokonalosti, můžete výrobek dodekorovat, např. zlatou tužkou, jako je na obrázku.

alt

Další informace
Hmotu Jesmonite i další potřebné doplňky ke kreativnímu tvoření naleznete na e-shopu www.koralky.cz. Spousta tipů a nápadů na tvoření na vás také čeká na blogu www.koralky.cz/blog nebo na YouTube kanále https://www.youtube.com/Kor%C3%A1lkycz
Svými výrobky z Jesmonite hmoty se tvůrci mohou pochlubit na Facebooku, stránce Jesmonite https://www.facebook.com/groups/jesmoniteczsk, kde naleznou tipy na práci s hmotou, postupy, dekory nebo si jen mohou vyměnit své zkušenosti s touto eko-pryskyřicí.

Aktualizováno Pondělí, 13 Červen 2022 20:35
 

Reklama

Banner