Novinky

Současná izolace může mít i jiný nádech, než se uzavřít sám doma. Povinné můžete spojit s užitečným, protože kdo touží po zregenerování a relaxaci nemá sice k dispozici wellness centra, ale lázně pod dohledem lékařů stále fungují!

Nebydlete s viry! PDF Tisk Email
Neděle, 21 Listopad 2021 06:47

alt

Náš dům je plný nezvaných hostů. Mluví se o tom stále – viry, bakterie a další mikroorganismy bydlí v našem domě s námi. A my se mylně domníváme, že se jich častou dezinfekcí zbavíme. Existuje ovšem několik způsobů, jak upravit své bydlení tak, aby se tam žilo dobře jen nám, a nikoli mikrobům. Přitom nám nemusí pomáhat vždy jen ty nejnovější technologie…

Dvířka, do kterých se bakterie nedostanou
Dotyky klik jsou bez pochyby nejrizikovější, ale mikrobi číhají doslova na každém rohu. Kolik bychom jich asi napočítali na rohu jedné skříňky v kuchyni? Mnoho. Nebo žádného. Existují speciální, takřka magické povrchy, které nechávají mikroby jednoduše, zato nemilosrdně mizet! „Technologie termosetického vytvrzování polymerů nám umožnila vyvinout takové povrchy nábytkových dvířek, které znemožňují množení bakterií a jiných choroboplodných zárodků ve vnitřních vrstvách nábytku. Mikroorganismy zůstávají pouze na povrchu, kde nevydrží ani jediný den,“ tak Martin Dusík z obchodního oddělení výrobce antibakteriálních nábytkových dvířek Trachea popisuje nový materiál z řady T.effect. „Nezávislý výzkumný institut Hohenstein prokázal, že úbytek škodlivých mikroorganismů dosahuje neuvěřitelných 99,9 %,“ dodává pan Dusík. Před dokončením jsou dvířka navíc opatřena vysoce odolným UV lakem a ten se stará také o to, aby se tolik prospěšná antibakteriální vrstva neporušila. Dvířka jsou tak bezpečná trvale. I proto se s oblibou využívají ve zdravotnických provozech, či ve školách a hotelech. Dopřejme si jejich komfort i doma.

Návrat mědi do interiéru
O prospěšných účincích mědi a jejích slitin byly přesvědčené již starověké civilizace. Současné výzkumy tak jen potvrzují léty prověřenou pravdu – že se jedná o jeden z nejúčinnějších materiálů v boji proti zákeřným virům a bakteriím! Přemýšlíte, kde v současném interiéru tento pozapomenutý, léta upozaďovaný materiál využít? Co třeba na prvcích, kterých se doma dotýkáme snad ze všeho nejvíce, protože si jimi otevíráme dveře? Ano – na klikách! „Masivní mosaz je velmi kvalitní materiál, který pro výrobu klik používáme již více než dvacet let. Všechny naše výrobky – kliky, madla, mušle, zámky i okenní kličky, označené materiálem masivní mosaz obsahují minimálně 60 % mědi, a právě to z nich činí vysoce antimikrobiální produkt, který při přímém kontaktu spolehlivě likviduje veškeré bakterie a viry. Zničí je dokonce několikrát rychleji, než to zvládají v současné době vyzdvihované povrchy s obsahem stříbra,“ říká Roman Ulich, hlavní designér společnosti M&T, českého výrobce designového dveřního a okenního kování, a dodává: „To je jeden z hlavních důvodů, proč v M&T bereme mosaz jako jeden z hlavních materiálů pro naše kování. Navíc umíme nabídnout mosazné produkty hned ve třech provedeních povrchu – mosaz natural, leštěná mosaz a mosaz antik. Typickým mosazným kováním je například klika Rocksor.“

alt

Nejen mikrobi, ale i plísně mohou škodit
Škůdci neokupují pouze nábytek, snadno se mohou dostat také do stěn našeho interiéru. Tak se děje v případě plísní a i ty ohrožují naše zdraví. Některé běžně se vyskytující druhy jsou totiž vysoce toxické. Kde se ale u nás doma berou? Příčinu jejich vzniku hledejme v nadměrné vlhkosti, s níž souvisí vlhké mapy na ostění oken, které tvoří ideální prostředí pro bujení plísní. Jak jim ale vzít živnou půdu pod nohama? „Nejčastějším důvodem problémů s vnitřní vlhkostí není okno samotné, jak si lidé často myslí, ale jeho chybná montáž. Pokud není okno správně osazené, nedokáže izolovat studený venkovní vzduch, který pak proniká dovnitř a na ochlazovaném povrchu se začne srážet přebytečná vlhkost,“ vysvětluje Ing. Pavel Kašpar, manažer montáží značky VEKRA, největšího českého výrobce oken. Zbavit se plísní natrvalo je přitom velmi obtížné. Prostředky proti nim je totiž odstraní jen z povrchu, takže se dříve nebo později objeví znovu. „Nejlepším způsobem boje proti plísním je tedy prevence. Abychom jejich výskytu do budoucna zabránili, musí být prostor kolem oken řádně utěsněný už v průběhu jejich montáže. Důležité je hlavně utěsnit připojovací spáru, v níž se okno napojuje na stěnu. Jedním z nejdůležitějších kroků, který se často podceňuje, je přikrýt montážní pěnu po jejím vytvrdnutí co nejdříve ochrannými foliemi. Zabráníte tím ztrátě jejích izolačních vlastností působením povětrnostních vlivů,“ radí Ing. Pavel Kašpar z VEKRY. Způsob montáže okna má tedy na budoucí vznik plísní zásadní vliv.

osetreni_pripojovaci_spary_foto_zdroj_VEKRA

TIP: Jak se zbavit přebytečné vlhkosti, když se na výměnu oken nechystáte?
Pokud vás trápí nadměrné vlhko v domácnosti a s ním související výskyt plísní, ale na výměnu oken se právě nechystáte, i pro vás existuje poměrně snadná pomoc a tou je správné větrání! Nemluvě o tom, že při větrání odchází z domu také patogenní viry, koronavir nevyjímaje. Jak tedy správné větrání provádět? „V chladných měsících rozhodně větrejte krátce, ale intenzivně. Vzduch se stihne vyměnit, přebytečná vlhkost odejde, ale interiér neprochladne. Se správným větráním pomůže také dodržování jednoduchého pravidla 21-50, které říká, že při teplotě zhruba 21°C by vlhkost v místnosti neměla přesáhnout 50%,“ dodává Ing. Pavel Kašpar z VEKRY. Určitě je lepší v zimě nepoužívat větrání na mikroventilaci, krátké a intenzivní větrání je za chladného počasí ta nejlepší volba. Tak otevřete okna dokořán, ať mají nevítaní mikrobi volnou cestu ven!

Materiály byly připraveny ve spolupráci se společnostmi M&T (www.kliky-mt.cz), TRACHEA (www.trachea.cz) a VEKRA (www.vekra.cz)

Aktualizováno Neděle, 21 Listopad 2021 09:12
 

Reklama

Banner