Novinky

Orlické hory a Podorlicko jsou opravdovým klenotem pro všechny, co hledají klid, únik od stresu a krásnou přírodu. Můžete tu dovádět jako malé děti a zkoušet věci, které by vás ani ve snu nenapadly – třeba takové zimní přírodní wellness v podobě rychlé koupele v řece Orlici u Zemské brány.
Boj s kůrovcem na Šumavě PDF Tisk Email
Středa, 26 Září 2018 06:50

4


Správa Šumavského národního parku ani ministerstvo životního prostředí nechtějí měnit způsob boje s kůrovcem. Reagovali tak na varovná slova z jihu Čech. Tamní hejtman Jiří Zimola pohrozil vyhlášením stavu nebezpečí v lesích, protože podle něj se brouk vymknul kontrole a jeho přemnožení přirovnal k pandemii. (Roman PISTORIUS, moderátor)

 

Tereza BALDOVÁ, redaktorka
Pandemie versus očekávaný stav. Ministerstvo životního prostředí odmítlo kritiku hejtmana Jihočeského kraje kvůli kůrovci na Šumavě. Podle správy parku i ministra je kůrovce sice nejvíc za poslední léta, situace ale kritická není.

detail4
Jiří ZIMOLA, hejtman Jihočeského kraje /ČSSD/
Na Šumavě už není kůrovcová kalamita, na Šumavě je kůrovcová pandemie.

Ladislav MIKO, ministr životního prostředí
Použití tohoto výrazu ve spojitosti s kůrovcovou kalamitou je asi neadekvátní.

Tereza BALDOVÁ, redaktorka
Jihočeský kraj chce, aby ministerstvo zřídilo krizovou skupinu, jinak pohrozil vyhlášením stavu nebezpečí. Ten by umožnil kraji pokácet zasažené stromy i v místech, kde správci nechávají lesy přirozenému vývoji. Podle ministra i jeho předchůdce je to nesmysl.

2
Jiří ZIMOLA, hejtman Jihočeského kraje /ČSSD/
V tom případě bych mohl nařizovat i provádění těžby a odtěžení těchto kůrovcem napadených stromů.


Martin BURSÍK, bývalý ministr životního prostředí /SZ/
Kdyby tenhle nesmysl pan hejtman skutečně realizoval, tak ihned nastoupí Česká inspekce životního prostředí a zakáže škodlivou činnost.


Ladislav MIKO, ministr životního prostředí
To by pak musel pan hejtman a řada jeho kolegů vyhlásit stav nebezpečí po celém území České republiky na mnoha místech, protože ta kůrovcová kalamita a to mnohdy daleko dramatičtější je i tam.

Národní park Šumava 2
Tereza BALDOVÁ, redaktorka
Správa parku nebude v boji s kůrovcem nic měnit. V bezzásahových zónách se těžit nebude. Podle správců navíc kůrovcová kalamita poleví. Ministerstvo životního prostředí připravuje ve spolupráci s dotčenými městy koncepci rozvoje a ochrany Šumavského národního parku. Řešit bude i boj s kůrovcem.


Zdroj: Česká televize - ČT1 a ČT24, 25. 8. 2009, 19:00, Události

Aktualizováno Středa, 10 Říjen 2018 07:00
 

Reklama

Banner