Novinky

Velmi oblíbené vánoční dárky jsou bezesporu poukazy. Poukaz na nákup určitého zboží nebo zážitkový, třeba na let balonem. Mezi nejhodnotnější však rozhodně patří dárkový poukaz na lázeňský pobyt. Obdarovaný tak získá několik dárků v jednom – ubytování, stravování, procedury a nejrůznější doplňkové služby.

Svařák volá! Vyrazte na kouzelné vánoční trhy ve střední Evropě PDF Tisk Email
Sobota, 07 Prosinec 2019 17:21
Vánoční trhy

Překrásný vánoční čas je konečně tady. Dopřejte si tento rok nejen tradiční procházku Prahou a jeďte se podívat na vánoční stromek i do jiných evropských měst. Věřte, že jakmile okusíte první šálek svařeného vína, vánoční nálada vás již neopustí.

 

Pečlivě jsme pro vás vybrali magickou sedmičku měst, jejichž kouzlo se v době adventu dokonce násobí. Už vyrážíte?

Domovinou vánočních trhů je Německo, a tak se není čemu divit, že se do výběru dostalo hned čtyřikrát.


1. Pohádkový Pasov


Na soutoku tří řek, nedaleko od českých hranic, se nachází kouzelné městečko Pasov, které je každoročně v období vánočních trhů provoněné svařeným vínem, perníkem a chutným jídlem. Na působivé trhy konané uprostřed okouzlujícího historického jádra, před katedrálou svatého Štěpána (do 23.12.), ve které se každou středu a sobotu v pravé poledne konají varhanní koncerty na největších varhanech na světě, jen tak nezapomenete. Na vánoční trzích najdete asi sedmdesátku vybraných stánků, ve kterých kromě místních specialit můžete obdivovat prezentaci uměleckých řemesel.


Jak z Prahy: Výhodně vás vyjde cesta autobusem, když nakoupíte jízdenky s předstihem, vyjdou vás například u FlixBusu na 249 Kč, autobusy navíc jezdí i časně ráno, budete mít tedy na sváteční atmosféru celý den.


2. Drážďany nejen pro všechny milovníky štoly


Stejně jako každý rok, i letos vás na náměstí Altmarkt čeká jeden z nejstarších trhů v Německu – trh Štrýclmarkt, který letos oslaví neuvěřitelných 585 let (trvá do 24.12.). To, že jste dorazili na správné místo, poznáte podle 14,61 m vysoké krušnohorské stupňovité pyramidy nebo vánočně laděného smrku dosahujícího téměř 25 metrů. Řadíte se mezi fanoušky tradiční štoly? Pak si rozhodně nesmíte nechat ujít Štolové slavnosti, které zde budou probíhat v sobotu 7. prosince, a to dokonce i za přítomnosti českého tlumočníka.

Vánoční trhy - Německo, Drážďany
(Foto: Profimedia)

Jak z Prahy (ceny jsou za jednosměrnou cestu):  Autobus (FlixBus – necelé 2 hodiny, již od 249 Kč), vlak (2:30 h., 679 Kč), auto (1:30 h., cca 336 Kč za auto při spotřebě 7 litrů/100 km)

 


3. Čertovský Salzburg


Punč, tyrolský špek, pražené kaštany, Mozartovy koule, marcipán a divoké čertovské řádění v tradičním průvodu pekelníků Krampusů, to jsou trumfy, na které sází oblíbená rakouská metropole Salzburg v období adventu. Salcburský Christkindlmarkt na náměstí Domplatz a Residenzplatz, který je připomínán v historických pramenech již v 15. století, je situován pod pevností Hohensalzburg poblíž salcburské katedrály. Bohatý program trvá až do 26. prosince a nabízí například zpěvy chorálů a koncert dechových orchestrů „Turmblasen" - ten se odehrává před katedrálou na náměstí Residenzplatz. Svůj půvab neskrývá také vánoční trh na nádvoří lemovaném hořícími pochodněmi na romantickém zámku Hellbrunn. Z centra Salzburgu se tam dostanete během dvaceti minut autobusem.

Vánoční trhy v Salcburku
(Foto: Profimedia)

Jak z Prahy (ceny jsou za jednosměrnou cestu): Autobus (FlixBus – 6 h., již od 249 Kč), vlak s přestupem v Linci nebo Vídni (5:30 h., 496 Kč), auto (4:30 h., cca 850 Kč za auto při spotřebě 7 litrů/100 km)


4. Oblíbený Norimberk


O zdejších trzích na náměstí Hauptmarkt se traduje, že patří mezi jedny z vůbec největších v celé Evropě, navštívit je můžete až do Štědrého dne. Do Norimberku tak každoročně zavítají více jak 3 miliony návštěvníků, kteří se následně nechávají unést na vlně adventu, zatímco se potulují mezi stánky s typickými černobílými střechami. Nekonečné množství biskupských chlebíčků, norimberských perníčků nebo slavné norimberské svařené víno – tady si každý přijde na své. Říkáte si, čím dalším vás zdejší trh může překvapit? Třeba tím, že se tu nachází i vánoční stánky partnerských měst jako jsou například Glasgow, Atlanta nebo San Carlos. Na trhu v Norimberku můžete s dětmi napsat dopis Ježíškovi a pak ho z místní pošty poslat. Ježíšek určitě ocení originalitu letošního dopisu a přinese dětem kopu dárků.

Jak z Prahy (ceny jsou za jednosměrnou cestu): Autobus (FlixBus – 3:30 h., již od 379 Kč), vlak s přestupem ve Schwandorfu nebo Chebu (4:30 h., 1441 Kč), auto (2:30 h., cca 672 Kč za auto při spotřebě 7 litrů/100 km)

 


5. Tradiční Vídeň


Nejstarší a nejslavnější vídeňské vánoční trhy s tradicí trvající 600 let plní krásné vánoční sny dětem i dospělým. Ve Vídni jsou vánoční trhy na každém rohu, každé náměstíčko má svých několik stánků, vánoční trh před vídeňskou radnicí patří však už více než dvacet let k nejatraktivnějším událostem vídeňské turistické sezony. Bez ohledu na to, zda si chcete užít živou atmosféru tradičního vánočního trhu, využít bohatého programu pro děti, zabruslit si v městském parku nebo si užít další kulturní zážitky, tradiční Vídeňské vánoční trhy nabízí pro každého něco a určitě stojí za návštěvu. Trvají až do 26. prosince.

Jak z Prahy (ceny jsou za jednosměrnou cestu): Autobus (FlixBus – 4 h., již od 319 Kč), vlak (4 h., 359 Kč), auto (3:30 h., cca 748 Kč za auto při spotřebě 7 litrů/100 km)

 


6. Historický Regensburg


Město Regensburg, proslulé svou více jak dvou tisíciletou historií, se během období adventu až do 23. prosince doslova zaplní jedinečnou a romantickou atmosférou, a to především na náměstí Neupfarrplatz. Zdobené stánky, kde se prodávající předhání v tom, kdo má lepší punč, střídají ty s řemeslnými dárky či variacemi vánoční štoly. Dejte si ale i místní klobásky v bagetě, jedlíci mohou své chutě uspokojit dokonce půlmetrovou klobásou. Kromě hlavních trhů na Neupfarrplatzu se poslední roky stávají více oblíbené trhy na zámku Thurn-Taxisů, kde narazíte na stylové řemeslné stánky, nabízející výrobky ze dřeva, kovu, kůže nebo skla. Ochutnáte ale i tradiční dobroty, děti ocení živá zvířata i retro houpačky a kolotoče. Vynechat samozřejmě nesmíte ani prohlídku samotného centra města, které spadá do seznamu památek UNESCO. Kromě historického středu města se zde nachází i nejstarší výrobna klobás na světě.

Regensburg
(Foto: FlixBus)

Jak z Prahy (ceny jsou za jednosměrnou cestu): Autobus (FlixBus – 3:30 h., již od 229 Kč), vlak (4 h., 626 Kč), auto (2:30 h., cca 587 Kč za auto při spotřebě 7 litrů/100 km)


7. Neprodejná Budapešť


Budapešť je skutečnou dámou na Dunaji a oděné do vánočního roucha jí to náramně sluší. Vánoční trhy v Budapešti navíc nejsou pouze vánoční, ale také novoroční, a proto se konají až do 1. ledna, na rozdíl od většiny trhů konaných v jiných evropských městech. Nenajdete je pouze na jednom místě nebo náměstí. Jsou rozesety hned na několika místech v centru, byť v těsné blízkosti. Tím prvním je náměstíčko před bazilikou svatého Štěpána. Na vánočních trzích v tomto městě nečekejte žádný kýč, a to v jakémkoliv směru. Co se týče prodejců jako takových, jsou pečlivě vybíráni k tomuto účelu určenou komisí. To zajišťuje, že jsou zde prodávány pouze originální místní výrobky.

 

Jak z Prahy (ceny jsou za jednosměrnou cestu): Autobus (FlixBus – 6 h., již od 449 Kč), vlak (6:30 h., 1639 Kč), auto (5 h., cca 1176 Kč za auto při spotřebě 7 litrů/100 km), letadlo (1 h., občas akce na letenky za cca 500 Kč)

 

Cestování zelenými autobusy

FlixBus v rámci Evropy nabízí nejrozsáhlejší meziměstskou síť čítající 350 000 denních spojů do 2000 destinací ve 28 zemích. Výhodou cestování autobusy FlixBus je, že máte po celou cestu k dispozici toaletu, extra místo na nohy, kvalitní Wi-Fi připojení i elektrické zásuvky. Na palubu autobusu si s sebou můžete bezplatně vzít jedno příruční zavazadlo a další kufr uložit do zavazadlového prostoru. Více informací na www.flixbus.cz.

Aktualizováno Pátek, 27 Prosinec 2019 17:48
 

Reklama

Banner