Wizz Air, jedna z nejrychleji rostoucích evropských leteckých společností, dnes otevřela novou linku z Prahy do Kutaisi, druhého největšího města Gruzie. Cestující si mohou naplánovat svou cestu pohodlně dvakrát týdně, v úterý a v sobotu.

 

Kutaisi, nová destinace v síti WIZZ, je výbornou prázdninovou volbou pro všechny, kteří hledají zemi s vinicemi roztroušenými po zelených údolích, prastarými kostely a strážními věžemi zasazenými v pohádkové horské scenérii, i slunečné pobřeží Černého moře. Ve městě, které se rozprostírá na březích řeky Rioni, stromy a domy z 19. století lemují ulice. To, spolu s řadou parků, dělá z Kutaisi romantické místo vhodné i pro návštěvu mnoha památek. Od roku 2012 je Kutaisi sídlem gruzínského parlamentu a v okolí města najdete několik zajímavých přírodních, historických a architektonických památek.

„Oslavujeme dnes zahájení nové linky WIZZ z Prahy do Kutaisi. Naši čeští zákazníci se nyní mohou dostat z Prahy přímo do druhého největšího města Gruzie a sídla gruzínského parlamentu. Díky nízkým cenám letenek i příjemnému cestování na palubách naší mladé flotily Wizz mohou dychtiví cestovatelé objevit tuto i další nádherná místa,”řekl Andras Rado, komunikační manažer společnosti Wizz Air.

O společnosti Wizz Air
Wizz Air je největší nízkonákladová letecká společnost ve střední a východní Evropě, provozuje flotilu 96 letadel Airbus A320 a Airbus A321 a nabízí více než 600 tras z 27 základen, spojujících 141 destinací ve 44 zemích. Ve společnosti Wizz Air zajišťuje tým více než 4 000 odborníků v oblasti letectví špičkové služby a velmi nízké ceny letenek, díky tomu je Wizz Air první volbou pro 29,6 miliónu cestujících v roce končícím 31. březnem 2018. Společnost Wizz Air je kótována na londýnské burze cenných papírů jako WIZZ a je součástí indexů FTSE 250 a FTSE All-Share. Společnost Wizz Air je registrována v rámci Mezinárodní asociace pro leteckou dopravu (IATA), operačního bezpečnostního auditu (IOSA), což je globální měřítko v oblasti uznávání bezpečnosti letecké dopravy. Společnost byla nedávno vyhrála cenu 2017 - Evropská letecká linka roku Aviation 100, věhlasnou každoroční publikaci, která oceňuje nejvýznamnější hráče v leteckém průmyslu.

Facebook

Zajímavosti z Gruzie
Gruzie je kolébkou vína
Gruzie je jednou z nejstarších vinařských oblastí světa. Úrodné údolí jižního Kavkazu je podle mnoha archeologů prvním místem na světě, kde se před 8 000 lety začala pěstovat vinná réva a vyrábět víno. Lidé z Kavkazu víno v zimě skladovali v hliněných nádobách kvevris, které se uchovávaly v mělkých jámách. Kvevris se přikrývaly dřevěným víkem a utěsněné dokázaly uchovat víno až 50 let. A navíc si v Gruzii můžete dopřát oranžové víno, které se tu produkuje už zhruba 10 000 let.

Unikátní abeceda
Na světě existuje 14 nezávislých abeced a jednou z nich je i ta gruzínská. Historikové se domnívají, že když gruzínské království Ibérie konvertovalo ke křesťanství, stará gruzínská abeceda byla použita pro překlad Bible. Bible vznikla ve 4. nebo 5. století, krátce po konverzi. Nejstarším nesporným příkladem gruzínské abecedy je pak Asomtavruli – nápis z roku 430 n.l. v kostele v Betlémě.

Památky na seznamu UNESCO
Na seznamu světového dědictví UNESCO najdeme gruzínské starobylé město Mtskheta, masivní komplexy katedrál Bagrati a Gelati a horský region Svaneti. Katedrála Bagrati byla pojmenována po králi Bagratovi III., prvním králem sjednocené Gruzie. Stavba katedrály začala na konci 10. století a byla dokončena na konci 11. století. I když byla v roce 1691 částečně zničena Osmany, nedávno byla zrekonstruována a i nyní sem můžete zajít na bohoslužbu.

Maršrutky
Základ gruzínské dopravy tvoří „maršrutky“. Jedná se o minibusy různého stáří a v různém technickém stavu.

Nejvýše postavená osada v Evropě
Ušguli je skupina čtyř vesnic v oblasti Horní Svanetie, je pokládaná za nejvyšší obydlené místo v Evropě. Tamní domy jsou postaveny ve výšce mezi 2086 až 2200 metry nad mořem. Dnes tu žije kolem sedmdesáti rodin a mají tu i malou školu. Vesnice leží na úpatí hory Šchara, nejvyšší hory v Gruzii. V pozadí je pak sněhový ledovec, který dosahuje výšky až 5200 metrů. Region je známý svými pohostinnými lidmi, domorodými tradicemi a ohromující krajinou. Svaneti má také vlastní pozoruhodnou kuchyni, která se nápadně odlišuje od ostatních částí Gruzie a je pod ochranou UNESCO.

Ráj ptáků, medvědů, rysů i levhartů
Příroda Gruzie patří mezi nejrozmanitější na světě, s klimatickými pásmy od subtropů až po alpinské polopouště. Gruzie je domovem zcela neporušené divoké přírody, včetně jednoho z největších národních parků na evropském kontinentu- Národní park Bordžomi-Charagauli. Nedotčené mokřady a horská orlí hnízda dělají z Gruzie nejoblíbenější destinaci pozorovatelů ptáků. V hustých kavkazských lesích můžete narazit na medvědy, rysy a dokonce i levharty.

Nekonečné turistické možnosti
Gruzínský cestovní ruch nabízí snad úplně všechno, co by si nadšený cestovatel mohl přát. Můžete se zde oddávat dobrodružství, objevovat tajemství výroby vína, lyžovat v nejlevnějších střediscích v Evropě, kochat se krásami středověké architektury, prozkoumávat podzemní jeskynní města nebo relaxovat na plážích.
Celoroční dovolená
Návštěva Gruzie potěší kdykoli během roku. V moři můžete plavat až do listopadu, což z Gruzie dělá destinaci s nejdelší plaveckou sezonou na evropském kontinentě. Od listopadu až do konce dubna se můžete vydat do hor, které mají každoročně ideální podmínky pro lyžování i snowboarding. V jakékoliv roční době se může vydat k léčebným pramenům i za historickými krásami.