Novinky

Lázně Luhačovice a Léčebné lázně Jáchymov vystupující pod společným názvem Spa & Wellness Nature Resorts tvoří od loňského roku největší lázeňskou skupinu v České republice. Celkový počet lůžek pro dospělé je 2198 a Dětské léčebny v Luhačovicích, které se řadí k největším u nás, mají k dispozici dalších 258 lůžek. Uvedená kapacita představuje 10% lázeňského trhu.

Výlet na pomezí tří zemí: Nizozemí, Německo a Belgie. PDF Tisk Email
Sobota, 12 Únor 2011 00:49

maastricht a reka maas v zime

Nevíte, kam vyrazit na výlet? Přinášíme vám unikátní tipy na  tři historická města, která vás okouzlí na první pohled. Nizozemský Maastricht, německé Cáchy a belgický Hasselt jsou historická města, která od sebe dělí jen 40 - 50 kilometrů. Tato oblast je součástí euroregionu Máza – Rýn a nachází se na rozhraní tří států – Nizozemí, Německa a Belgie.

Místem, kde se setkávají všechny tři státní hranice je hora Vaalsberg, která leží v nejvýchodnějším cípu Nizozemí v provincii Limburg. Do loňského roku (2010) byla nejvýše položeným místem v Nizozemí. O prvenství ji letos připravil nově připojený územní celek, antilský ostrov Sába, jehož činná sopka Mount Scenery dosahuje 877 m. n. m. Z rozhledny na vrcholku hory Vaalsberg vysoké 322 m.n.m. je možné obhlédnout asi 3 km vzdálené Cáchy, malebnou krajinu Limburska a hustě zalesněnou belgickou stranu.

nmst hasselt

Limburg

Pohraniční oblast jižního Limburska je považována za jednu z nejpůvabnějších oblastí Nizozemska. Mírně zvlněná krajina protknutá řekou Mázou klikatící se mezi malebnými městečky a vesnicemi, a předevšímeuroregion Máza-Rýn ležící v trojúhelníku mezi městy Cáchy, Maastrich a Lutych, jsou ideálním místem ke strávení rodinné dovolené.

Limburg se vyznačuje svou vlastní identitou, jejímž hlavním znakem je vlastní jazyk limburština. Hovoří jím asi 2 miliony lidí v Nizozemsku, Belgii a Německu. Limburg je známý spoustou amatérských dechovek, střeleckých spolků a v neposlední řadě kulinářskými specialitami jako je například limburský koláč.

ulika v hasseltu

Hasselt

Správní středisko provincie Limburg, je proslulý produkcí jalovcové. Tento svůj národní nápoj příbuzný ginu, vyráběný přidáním jalovcových bobulí, bylin a koření do obilného destilátu, Vlámové popíjejí už skoro půl tisíciletí. Místní Národní muzeum jalovcové, umístěné ve dvě stě let staré palírně, představuje historii a výrobní procesy „tekutého zlata“.

Hasselt je také domovem Muzea módy, jediného svého druhu v celé zemi. Přibližuje vývoj oblékání od 18. století po současnost, a to prostřednictvím fotografií a ilustrací i šatů a doplňků. Pozornost turistů přitahuje rovněž Muzeum vah a měřidel. Sbírka se pyšní 2 500 tisíc let starými byzantskými váhami.

Japonská zahrada: leží na ploše 2,6 ha, čímž si drží prvenství jako největší zahrada svého druhu v Evropě. Zvláštností hasseltské japonské zahrady je dřevěný čajový pavilon, v němž se při zvláštních příležitostech odehrávají pravé čajové obřady řízené přísnými japonskými pravidly.

znacka trojzemi

Lázeňské město Cáchy

Termální prameny v Cáchách byly objeveny již římskými osadníky v 1. století našeho letopočtu. Kombinace tradičních i moderních přístupů a kvalitních služeb vysloužila místním lázním velmi dobrou reputaci, která přilákala i světové velikány, jakými byli car Alexandr Veliký či skladatel Georg Friedrich Händel. Nejznámější jsou Karlovy termální lázně (Carolus Thermen Spa) pojmenované, jak jinak než po Karlu Velikém. Najdete je uprostřed městských zahrad v lázeňském areálu Monsheimallee. Lázně disponují vodní plochou přes 920 m2 a více než 20 bazény.

113-i-006 carolus thermen badehalle

Tato města jsou od sebe vzdálena cca 40 - 50 km. Nejrychleji se z tam z České republiky dostanete touto cestou - letadlem do Kolína nad Rýnem (z Prahy létají denně např. Germanwings) a pak autem, do Cách je to asi 65 km. Cáchy jsou nádherné starobylé město s úchvatnou katedrálou, Hasselt je unikátní m.j. svojí jalovcovou pálenkou a Maastricht je nejstarší město Nizozemí. Unikátní svojí polohou je i hora Vaalsberg, kde se stýkají hranice všech tří zemí.

 

Reklama

Banner