Novinky

 
Většina lidí má život svázaný předsudky o sobě samém, hluboce usazenými někde v podvědomí. Brání nám navázat stabilní partnerský vztah, překonat obavy z vystoupení na veřejnosti, zvládnou cizí jazyk, naučit se řešit krizové situace, konflikty v práci nebo osobním životě....
Budapešť představuje novou muzejní čtvrť PDF Tisk Email
Neděle, 30 Červenec 2017 19:04

Budapešť již zná podobu projektu století za čtvrt miliardy EUR. Největší aktuální projekt výstavby muzeí v Evropě již dostal tvář. Mezinárodní porota vybrala z 470 soutěžních příspěvků vítězné návrhy čtyř z pěti budov, které mají vyrůst do roku 2018 v budapešťském Městském parku (Városliget).

Projekt si vyžádá investici ve výši 75 miliard forintů (238 milionů eur). Podobná velká architektonická soutěž se v Budapešti konala naposledy před více než sto lety.

Jde o velkou investici do kultury, počítá se s využitím evropských peněz, řekl v létě v rozhovoru pro TREND hlavní architekt Budapešti Sándor Finta, který byl i v jedenáctičlenné porotě. "Vláda tvrdí, že pokud eurofondy nezíská, realizuje to z vlastních zdrojů," dodal.

Soutěž vyhlásilo budapešťské Muzeum výtvarných umění spolu se státní společností Városliget Zrt. na jaře minulého roku. Architekti mohli posílat návrhy do května. Porota z nich vybrala 17 do druhého kola. Vítěze určila před Vánocemi. Kromě architektonické kvality posuzovala i funkčnost, technické řešení, energetickou účinnost a ekologičnost, soulad s prostředím a předpokládané náklady.

 "Díky této architektonické soutěži vytvoří muzea, které budou postaveny v Městském parku, harmonický dialog s parkem a jeho zastavěným okolím, budou představovat výraznou architektonickou hodnotu pro Budapešť a celé Maďarsko a poskytnou návštěvníkům funkční řešení 21. století a světový standard," cituje stránka projektu László Baan, ministerského zmocněnce pro projekt, generálního ředitele Muzea výtvarných umění a zároveň předsedy poroty.

Projekt zahrnuje vybudování pěti nových budov pro šest muzeí a kompletní obnovu celého městského parku. Maďarská metropole tak chce získat špičkovou kulturní a turistickou atrakci a rodinný park evropské úrovně.

"Nejkontroverznější na tomto projektu je, že je situován v oblíbeném městském parku. Lidé se ptají, proč nemůžeme stavět muzea v Brownfield, "mluvil o vnímání projektu S. Finta. Nové budovy mají vyrůst v rozích parku na betonových plochách nebo na místě starších objektů, které budou zbořeny. Díky obnově zelených ploch naroste jejich plocha ze současných 60 na 65 procent plochy parku. Začátek výstavby je od roku 2016., muzea by měly otevírat v březnu 2018.

Kam rozhodně zajít:

Széchenyiho lázně, první v Pešti, jsou jedním z největších lázeňských komplexů Evropy. Založil jejich Vilmos Zsigmond, hornický inženýr. Inicioval úspěšné vrty v městské části Városliget (Městský háj), kde v roce 1881 již provozovali artézské lázně. Tyto provizorní lázně však časem neodpovídaly požadavkům doby. Z tohoto důvodu byly podle plánů Győzőa Cziglera v roce 1913 vybudováno Széchenyiho lázně. V roce 1927 byla rozšířena o oddělení dámské a pánské "lidové lázně" a letní koupaliště (tzv. Štrand). Lázně zažili Další rozšíření v 60-ti letech minulého století, kdy přibylo společná termální, tzv. "Plavková" část a denní nemocnice s kompletním fyzioterapeutickou oddělením.

Rekonstrukce bazénů, proběhla v roce 1999. V zážitkovou bazénu nechybí proudový kanál, podvodní masážní trysky, chrliče na masírování krku a šíje, masážní trysky na záda zabudované do lavic a další zajímavé atrakce. Více na www.szechenyifurdo.hu.

Tip na ubytování a restauraci:

Hotel Benczúr se nachází v budapešťské diplomatické čtvrti, na klidném místě v centru tohoto rušného města. Může se pochlubit krásnou zahradou a restaurací. Hotelový ZSOLNAY RESTAURANT nabízí menu, které obsahuje pestrou škálu chutí včetně maďarských specialit, stejně jako vegetariánské a módní pokrmy, které odpovídají moderním trendům v oblasti výživy. Pohodlný hotel je přímo v centru města, v blízkosti muzeí, Heroova náměstí a zoo. Přátelské ceny, komorní atmosféra a centrální poloha v blízkosti městských lázní Szechenyi furdo. V celém objektu k dispozici Wi-Fi zcela zdarma. Více na www.hotelbenczur.hu.

Jak do Budapeští?

S Eurolines do Budapešti autobusy ve výbavě Business Class (rozšířený prostor na nohy, WiFi, zásuvky 230 V, denní tisk a časopisy) 2x denně, v pátek a v neděli 3x. S sebou 2+1 zavazadla zdarma. Jednosměrná Promo jízdenka již od 350 Kč za jednu cestu.

websize par pred autobusem kredit eurolines cz

Více informací naleznete na https://elines.cz/cz/

Aktualizováno Pondělí, 31 Červenec 2017 09:22
 

Reklama

Banner